dnes je 20.4.2024

Input:

3D mapa v Excelu: 1. část - Instalace a vytvoření první mapy

6.8.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Nástroj 3D mapa (známý též pod starším názvem Power Map) je doplňkem Excelu umožňujícím údaje uchované v excelovském sešitu efektně vykreslit na mapě. Jak se budu snažit ukázat v tomto miniseriálu, tak se jedná o poměrně komplexní nástroj, který kombinuje přístupy z tabulkového procesoru, GIS programů a prezentačních programů. Mapový podklad nástroj přebírá z online služby Bing, a tak je potřeba být při jeho použití připojen k internetu.

Aktivace doplňku

Doplněk je možné používat až od Excelu verze 2013. Uživatelé verze 2013 si ho mohou stáhnout a nainstalovat např. z https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=38395. Od verze 2016 a ve verzi Office 365 je pak nástroj obsažen již přímo, a to ve formě tlačítka 3D mapa na kartě Vložení ve skupině Prohlídky. Veškerý další popis se bude týkat aktuální verze nástroje z Office 365. Starší verze se mohou v drobnostech odlišovat.

Při prvním použití nástroje budeme vyzváni k povolení doplňků pro analýzu dat.

Pokud to provedeme, tak kromě doplňku Power Map dojde i k povolení doplňku Power Pivot a k zobrazení karty Power Pivot na pásu karet. Pokud si přejeme povolit jen doplněk Power Map, tak bude lepší v nabídce Soubor > Možnosti přejít na záložku Doplňky a v rozbalovací nabídce s názvem Spravovat zvolit možnost Doplňky modelu COM.

Po kliknutí na tlačítko Přejít pak zaškrtneme volbu Microsoft Power Map for Excel a okno potvrdíme. Nyní již bude možné nástroj 3D mapa začít používat.

Vytvoření 3D mapy

Základem 3D mapy je tabulka, ve které se obvykle nachází alespoň jeden sloupec s geografickými údaji (v našem případě jde o sloupec s názvy italských měst) a další sloupec s číselnými údaji (v našem případě jde o sloupec s tržbami).

Postup vytvoření 3D mapy je následující:

  1. Vytvořenou tabulku označíme či do ní jen klikneme.
  2. Na kartě Vložení klikneme ve skupině Prohlídky na tlačítko 3D mapa.
  3. Zobrazí se samostatné okno nástroje 3D mapa, ve kterém budeme pokračovat v dalších úpravách.

V horní části okna najdeme pás karet s jedinou kartou DOMŮ (1) a s tlačítkem SOUBOR. Na levé straně se nachází panel s názvem Editor prohlídky (2)

Nahrávám...
Nahrávám...