dnes je 16.6.2024

Input:

Access 2013: Editace a úprava dotazů

14.10.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Naučili jste se v Accessu 2013 vytvářet jednoduché dotazy pomocí průvodce. V těchto dotazech ale většinou potřebujete upravovat a nastavovat další možnosti, podmínky, řazení, atd.

Opět máte k dispozici stejnou databázi jako v minulém dílu – Access2013_EditaceDotazu_I.accdb s již hotovými dotazy „D-Firmy“ a „D-Osoby“. Tyto dotazy budeme chtít dále upravovat.

  1. Otevřete si přiloženou databázi Access2013_EditaceDotazu_I.accdb a zobrazte si dotazy.
  2. Otevřete dotaz „D-FIRMY“ a pomocí volby ZobrazeníNávrhové zobrazení na kartě DOMŮ se přepněte do návrhu dotazu. Objeví se známá tabulka struktury dotazu:

Zde můžete upravovat následující:

  • přidávání a odstraňování dalších tabulek (pomocí tlačítka Zobrazit tabulku na kartě NÁVRH),
  • odstraňovat pole vložená do dotazu (označte sloupec ve spodní části a odstraňte jej klávesou Delete),
  • vkládat další pole z horní tabulky (přetažením pomocí myši nebo doplněním položek pole a tabulky na konec do prvních dvou řádků ve spodní části dotazu),
  • přesouvat již vložené sloupce (pomocí myši),
  • nastavovat zobrazení/nezobrazení sloupce v dotazu (pomocí volby v řádku Zobrazit),
  • nastavení řazení podle daného pole (pomocí volby v řádku Řadit),
  • nastavovat kritéria pro dotaz,
  • vytvářet výpočtová pole do dotazu.

Vzor upraveného dotazu, jehož výsledkem bude tabulka pouze s následujícími poli: Název-Adresa- Město-PSČ a setříděná abecedně podle názvu bude vypadat následovně:

Po uzavření dotazu dotaz uložíme a máme hotovou jednoduchou úpravu. Zkontrolujte si ji s vybranými dotazy z příkladu Access2013_EditaceDotazu_II.accdb.

Dotazy s podmínkami

V předchozí části jste se naučili vytvářet dotazy a provádět v nich jednoduché úpravy (řazení, úprava polí, …). Všechny tyto úpravy měly ale jedno společné – výsledkem dotazu byla vždy tabulka s původním počtem řádků (záznamů). Mnohdy ale potřebujete pomocí dotazu z původní tabulky vytřídit pouze určité záznamy (např. pouze firmy z oblasti potravinářství apod.). Pomocí dotazů a v nich nastavených podmínek lze pořídit takto požadované výstupy. Tyto hotové dotazy se potom využívají jako zdroje pro nejrůznější výběrové sestavy a dotazy. Údaje v nich jsou neustále aktuální a

Nahrávám...
Nahrávám...