dnes je 17.6.2024

Input:

Access 2013: Grafické vlastnosti formulářových prvků

20.5.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Každý formulář je tvořen řadou různých prvků, u kterých můžete pracovat s jejich grafickými vlastnostmi. Lze to provádět různým způsobem – například velikost prvku můžete nastavit ručně pomocí myši, místní nabídky nebo pomocí vlastností objektu. Písmo je zase možné upravit pomocí karty FORMÁT, vlastností objektu a některé formáty pomocí místní nabídky.

Karta FORMÁT

Běžným pomocníkem při úpravě grafických vlastností je karta FORMÁT. Ta je k dispozici také v aplikaci Access, kde jsou dostupné možnosti proměnlivé podle druhu objektu, se kterým pracujete. Pro zobrazení této karty musíte mít formulář otevřený v Zobrazení rozložení nebo v Návrhovém zobrazení.

Jak je při formátování obvyklé, musíte nejdříve vybrat prvek či prvky, jejichž grafické vlastnosti chcete nastavovat. Aktuálně nastavené vlastnosti se promítnou do zobrazení karty. Jeho jednotlivé příkazy jsou obdobné jako v jiných aplikacích.

Zleva naleznete ve skupině Výběr rozbalovací tlačítko se seznamem prvků ve formuláři, které můžete použít k označení konkrétního prvku. Tlačítko Vybrat vše povede k označení všech prvků. Druhá skupina s názvem písmo obsahuje běžné nástroje k formátování textu – typ písma, jeho velikost a tlačítko pro kopírování formátu. Následuje tučné písmo, kurzíva, podtržené písmo, barva písma a barva výplně. Poslední tři ikony se týkají zarovnání – vlevo, na střed a vpravo. Skupina Číslo je aktivní pouze v případě označení pole s číselným formátem.

Z nástrojů v dalších skupinách jsou podstatné především tlačítka Výplň obrazce a Obrys obrazce. Druhý zmíněný nástroj umožňuje nastavení barvy, tloušťky a typu obrysové čáry.

Jedno formátování nastavení je dostupné pomocí pravého tlačítka myši – jmenuje se Zvláštní efekty. Dostupné jsou efekty plochý, vmáčknutý, vystouplý, leptaný, stínovaný a reliéfní.

Pro změnu grafického stylu celého formuláře je velmi účelné použít možnosti

Nahrávám...
Nahrávám...