dnes je 3.12.2023

Input:

Access 2013: Nastavení vzhledu stránky a tisk

16.5.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V tomto článku se seznámíte s možnostmi nastavení vzhledu stránky u tiskové sestavy a se způsoby jejího tisku.

Pro příklady, uvedené v této kapitole, si stáhněte databáze Access2013_TiskPriklad.accdb a Access2013_TiskVysledek.accdb.

Změna orientace a okrajů stránky

Jestliže potřebujete upravit orientaci stránky a její okraje, použijte tento postup:

  1. Otevřete sestavu v zobrazení Náhled.
  2. Na kartě NÁHLED klikněte ve skupině Velikost stránky na tlačítko Velikost a zvolte formát papíru. Předvolený formát je A4 (šířka 21 cm, výška 29,7 cm).
  3. Dále klikněte na tlačítko Okraje a vyberte si z dostupných voleb Normální, Široké a Úzké.
  4. Zaškrtnutí políčka Tisknout jenom data způsobí, že se ze sestavy vytiskne pouze tělo, obsahující tištěné záznamy.
  5. Orientaci papíru nastavíte kliknutím na tlačítka Na výšku a Na šířku ve skupině Rozložení stránky.
  6. Pro nastavení vlastních okrajů papíru klikněte na tlačítko Vzhled stránky ve skupině Rozložení stránky a na záložce Možnosti tisku zapište potřebné hodnoty (na rozdíl od Excelu nebo Wordu se udávají v milimetrech) a potvrďte tlačítkem OK.

Vytvořená sestava zpravidla obsahuje také záhlaví a zápatí sestavy. Na rozdíl od Wordu nebo Excelu se umístí do tiskové oblasti a horní a dolní okraje stránky jsou vždy prázdné.

V návrhovém zobrazení přizpůsobte podle potřeby šířku tiskové oblasti. K tomu použijte tažení myší za pravý (resp. spodní) okraj sestavy a vodorovné (resp. svislé) pravítko, které udává šířku v centimetrech. Při orientaci stránky na výšku nesmí součet šířky tiskové oblasti, levého a pravého okraje přesáhnout 21 cm. Obdobně je tomu při orientaci na šířku. Jestliže šířka tištěných údajů přesahuje rozměry stránky, Access vytiskne údaje na dvou stránkách vedle sebe.

Šířka tiskové oblasti se může při úpravách sestavy automaticky rozšířit. Proto je vhodné šířku před uložením sestavy zkontrolovat.

U sestavy „Vyrobky“, umístěné v databázi Access2013_TiskPriklad.accdb, upravte orientaci stránky na šířku a levý a pravý okraj nastavte na 1 cm. Výsledek můžete porovnat se sestavou „Vyrobky“, umístěnou v databázi Access2013_TiskVysledek.accdb.

Tisk ve více sloupcích

Access vám umožňuje také tisknout dva nebo i více sloupců na stránce vedle sebe. Pro jednoduché nastavení tisku v několika sloupcích proveďte tyto kroky:

  1. Otevřete sestavu v návrhovém zobrazení.
  2. Nastavte šířku tištěné oblasti tak, aby
Nahrávám...
Nahrávám...