dnes je 15.7.2024

Input:

Access 2013: Obrázky ve formuláři

17.6.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V této kapitole se seznámíte s použitím obrázků a dalších souborů na formuláři.

Pro příklad, uvedený v této kapitole, budete potřebovat soubory Access2013_Form_Obr_priklad.accdb, Access2013_Form_Obr_vysledek.accdb a Access2013_Form_Logo.gif.

Na formuláři můžete použít obrázek dvěma rozdílnými způsoby:

  • Vložit obrázek, který je umístěn v samostatném grafickém souboru. Na formuláři je obrázek zobrazen trvale. Tento způsob se hodí např. pro vložení firemního loga.
  • Vložit na formulář pole typu Objekt OLE. V tomto případě se na formuláři zobrazí obrázky nebo jiné soubory vložené do tohoto pole v jednotlivých záznamech tabulky.

Vložení obrázku ze souboru

Pro vložení obrázku ze souboru použijte tento postup:

  1. Otevřete formulář v návrhovém zobrazení.
  2. Podle potřeby upravte výšku sekce sestavy, do které chcete obrázek vložit.
  3. Na kartě NÁVRH klikněte ve skupině Ovládací prvky na příkaz Vložit obrázekProcházet.
  4. Proklikejte se do složky, ve které se nachází obrázek, který chcete vložit.
  5. Podle typu obrázku ho buď hned uvidíte ve složce, nebo bude nutné v pravém dolním rohu dialogového okna zvolit možnost Všechny soubory.
  6. Obrys obrázku vytvořte tahem myší s podrženým levým tlačítkem.

Vložené obrázky se ukládají do galerie dostupné po kliknutí na tlačítko Vložit obrázek.

Vložený obrázek je na formuláři ihned vidět v návrhu i při spuštění. Rozměry vytvořeného rámečku však neodpovídají rozměrům obrázku, a proto je zpravidla zobrazena jen část obrázku. Pro přizpůsobení velikosti obrázku klepněte na obrázek pravým tlačítkem myši a z místní nabídky použijte příkaz Vlastnosti (příp. klikněte na kartě NÁVRH ve skupině Nástroje na tlačítko Seznam vlastností). V zobrazeném panelu Seznam vlastností klepněte na záložce Formátové do vlastnosti Režim velikosti a nastavte volbu Zachovat proporce. Velikost obrázku se přizpůsobí velikosti vytvořeného rámečku; při dodatečné změně jeho velikosti se obrázek automaticky přizpůsobí.

Další varianta, kterou nabízí vlastnost Režim velikosti je Oříznout: obrázek se zobrazí v původním rozlišení bez ohledu na rozměry rámečku. Třetí volba Rozprostřít je zpravidla nepoužitelná – obrázek vyplní vytvořený rámeček, avšak bez ohledu na původní poměr výšky a šířky.

Okraje rámečku, ve kterém je vložen obrázek, jsou viditelné pouze v návrhovém zobrazení. Jestliže chcete tyto okraje zobrazit také ve spuštěném formuláři, použijte vlastnost Styl okraje a nastavte volbu Plná čára.

Zobrazení pole typu Objekt OLE

Pole typu Objekt OLE umožňuje vkládat do záznamů v tabulce obrázky nebo jiné soubory, např. dokumenty Wordu. Zobrazení tohoto pole

Nahrávám...
Nahrávám...