Zoner Photo Studio je oblíbený program pro správu a úpravu digitálních fotografií z dílny brněnské společnosti Zoner Software, jehož kvality je možné si vyzkoušet díky třicetidenní zkušební verzi. Již méně je ale známo, že Zoner se svou anglickou verzí expanduje i do zahraničí. Na globálním trhu se vedle zkušební verze snaží přilákat pozornost i časově neomezenou bezplatnou verzí (pouze v angličtině) s osekanými funkcemi.
Instalace a nastavení
Instalační soubor je k dispozici ke stažení na stránkách free.zoner.com pod odkazem Download now.
Samotná instalace probíhá standardním způsobem. Jen upozorním, že během ní budete vyzvání k vytvoření on-line Zoner účtu a pokud máte opravdu zájem o bezplatnou (FREE) verzi a nikoliv zkušební (TRIAL) verzi, musíte v jednom z dialogových oken zrušit zaškrtnutí volby I want to try the premium Zoner Photo Studio PRO features.
I po spuštění programu je evidentní, že jeho účelem je nalákání zákazníků k placené verzi (PRO). Svědčí o tom tlačítka na panelu nástrojů – Buy PRO nás přesměruje na objednávkový formulář a Try PRO aktivuje zkušební verzi, v níž bude v nabídkách i na panelech nástrojů přehledně zvýrazněno, v čem se placená a neplacená verze liší.
Když ale tomu pokušení odoláme, získáme opravdu bezplatný nástroj pro práci s fotografiemi. Pojďme se podívat, o které funkce je oproti plné verzi ochuzen.
Omezení bezplatné verze programu
Stejně jako placená verze Zoner Photo Studio používá i ta bezplatná rozdělení do modulů. V modulech Import a Viewer (Prohlížeč) nedošlo k žádnému viditelnému omezení. Řada funkcí ale byla odebrána v dalším modulu Manager (Správce).
Chybí množství pokročilejších nástrojů – namátkou např. extrahování obrázků z PDF, snímání obrazovky, synchronizace složek, porovnávání obrázků, tvorba HDR snímků, některé nástroje dávkového zpracování nebo nahrávání přes FTP (nahrávání na Zoneramu a sociální sítě zůstává). Na první pohled zlověstně působí absence příkazu Print & Export (Tisk & export). Není to ale tak vážné, jak by se zdálo – zůstávají zachovány samostatné příkazy pro tvorbu indexových tisků (Contact Sheets) a kalendářů (Calendar) a navíc je tisk jednotlivých fotografií dostupný i z modulů Viewer a Editor.
V posledně zmíněném modulu Editor sloužícím k úpravě fotografií došlo k nejradikálnějším řezům (nepočítáme-li zcela odstraněný modul RAW) – spíše než o tom, co bylo odebráno, má smysl bavit se o tom, co bylo zachováno. Jedná se o základní sadu nástrojů typu ořezu, otočení, převrácení, převzorkování, jednoduchých retušovacích nástrojů (odstranění červených očí, žehlička, klonovací razítko), zaostřování či vkládání objektů (čar, tvarů, textu). Nechybí ani klasický štětec, základní nástroje pro jasovou a barevnou úpravu a omezený výběr efektů. Vedle většiny nástrojů přidaných v novějších verzích chybí především jeden z klíčových postupů nezbytných pro pokročilejší úpravy – masky. Panel nástrojů v modulu Editor se u neplacené a placené verze tedy již na první pohled výrazně liší.
Závěr
Přestože je bezplatná verze ochuzena o obrovskou spoustu nástrojů (hlavně v oblasti úprav obrázků), byl jejich výběr proveden tak, že výsledný produkt může nenáročný uživatel s úspěchem používat. Jedná se přitom o dobře vyladěný program s perspektivou dalšího vývoje. Škoda jen, že je neplacená verze nabízena pouze v anglické jazykové mutaci.