EAN kód (European Article Number) je číselný kód sloužící k celosvětově jednoznačné identifikaci výrobků. Používá se jak v maloobchodě, tak ve velkoobchodě. Nejčastěji se na obalech výrobků setkáme s třináctimístným kódem EAN-13. U výrobků s malými rozměry, na jejichž obaly by byl problém umístit kód EAN-13, je možné použít i osmimístný kód EAN-8.
Struktura EAN kódu
První dvě až tři číslice (obvykle tři) kódu EAN-13 představují tzv. prefix. Ten označuje buď zemi výrobce (např. Česká republika používá prefix 859 a Slovensko 858) nebo typ výrobku (např. knižní publikace používají jednotný prefix 978). Přidělování prefixů má na starosti společnost GS1 International se sídlem v Bruselu.
Dalších čtyři až šest číslic označuje kód výrobce, který je přidělován především národními agenturami, v České republice společností GS1 Czech Republic (www.gs1cz.org), a příp. i dalšími společnostmi (např. Barcodes.cz (https://barcodes.cz/?lang=cs)).
Poslední místo v kódu je vyhrazeno pro tzv. kontrolní číslici, která se při generování kódu vypočítává z předcházejících dvanácti číslic. Nejdříve se k součtu lichých číslic přičte trojnásobek součtu sudých číslic. Výsledek se zaokrouhlí na nejbližší desítky nahoru a kontrolní číslice je pak rozdílem mezi zaokrouhleným a původním výsledkem. Po načtení kódu je kontrolní číslice z prvních dvanácti číslic znovu vypočtena a srovnána s načtenou hodnotou. Pokud se vypočtená a načtená hodnota nerovnají, tak je načtení považováno za chybné.
Registrace EAN kódů, která je nutná, pokud je chceme používat na výrobcích jdoucích do běžné maloobchodní či velkoobchodní sítě, není zdarma. U GS1 Czech Republic se vedle jednorázového poplatku 5000 Kč platí i roční poplatek, jehož hodnota závisí na výši tržeb. Minimálně činí 1040 Kč. Pro menší firmy může být ale výhodnější registrace u některého z nezávislých poskytovatelů.
Čárové kódy
V praxi je EAN kód většinou reprezentován čárovým kódem, tedy sekvencí čar a mezer, jejichž šířky vycházejí z číslic v kódu. Na krajích kódu a v jeho střední části najdeme dvojice čar stejné šířky přesahujících až do spodní části s čísly. Tyto čáry jsou pomocné a slouží čtečce čárových kódů ke kalibraci.
Účelem čtečky čárových kódů je zpětný převod kódu do číselné podoby. Podle použité technologie můžeme rozlišovat běžnější laserové čtečky (vysílají laserový paprsek a snímají jeho odraz) a digitální čtečky (princip je stejný jako u digitálních fotoaparátů – kód se vyfotí a následně je dekódován; kromě specializovaných zařízení můžeme použít i aplikaci pro smartphone). V obou případech je výstupem číslo. Toto číslo je pak např. pokladním programem spárováno s položkou v databázi a příslušný výrobek je přidán na účtenku.
EAN kódy je možné kromě standardizovaného označování výrobků používat i pro další účely – např. pro číslování palet, evidenci majetku či pro rozlišení slevových kupónů. Použití EAN kódů pro takovéto interní účely je bezplatné a nevyžaduje žádnou registraci. Stejně tak bychom ale mohli využít i některý z dalších typů čárových kódů nebo třeba QR kód.
Tvorba čárových kódů
Existuje více způsobů, jak z číselného vyjádření EANu vygenerovat čárový kód. Nástroj pro jeho vytvoření bývá standardní součástí grafických programů. Popíšeme si postup vytvoření čárového kódu v programu CorelDRAW. Zadáme příkaz Objekt > Vložit čárový kód, vybereme typ kódu EAN-13 a zapíšeme jeho prvních dvanáct číslic. Kontrolní číslice již bude doplněna sama. Všimněme si prostoru pro zadání nepovinného pětimístného doplňkového kódu.
Po potvrzení bude vytvořen vektorový objekt čárového kódu, který můžeme snadno zapracovat do většího díla, např. do návrhu obalu výrobku.
Existují i specializované programy pro tvorbu čárových kódů. Ukažme si např. program s názvem Čárové kódy, určený především k tisku čárových kódů na archy se samolepícími štítky. Můžeme si ho stáhnout ze stránek http://www.datales.cz/free/carove-kody.html. Zapíšeme čísla kódů, které chceme vygenerovat – buď různé kódy anebo vícekrát stejný kód. Kontrolní čísla zapsat můžeme, ale také nemusíme.
Klikneme na tlačítko Tisk, vybereme typ štítků a klikneme na tlačítko Ok.
Dále zvolíme typ kódu a volbou Kontrolní součet určíme, zdali se má či nemá vygenerovat kontrolní číslo. Volba Zobrazit text kódu v obrázku čárového kódu pak zajistí, aby se spolu s čárovým kódem zobrazilo i jeho číselné vyjádření.
Výsledek si můžeme zkontrolovat pomocí tlačítka Náhled. Postup dokončíme buď exportem do dokumentu PDF nebo rovnou tiskem.
Potřebujeme-li čárové kódy vytvářet jen občas, tak je nejjednodušší využít některé z webových služeb. Použijeme službu dostupnou na adrese https://www.free-barcode-generator.net/ean-13. Bohužel nemá ovládání v češtině, ale jako jedna z mála webových stránek pro generování čárových kódů umožňuje jejich uložení i ve formě vektorového obrázku. Do největšího textového pole na stránce zapíšeme číselnou podobu kódu (nebo i více kódů), ať už s kontrolním číslem nebo bez něj. Dále případně zvolíme velikost na škále od 100 % do 800 % a klikneme na tlačítko Generate.
Vidíme náhled kódu a můžeme si zvolit, v jakém formátu si ho stáhneme. Na výběr jsou rastrové obrázkové formáty (PNG, JPG), vektorové obrázkové formáty (AI, EPS) a formát PDF.