dnes je 15.4.2024

Input:

CorelDRAW: 3D mapa

18.2.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním tutoriálu si vytvoříme 3D mapu vhodnou např. k letáku nebo pozvánce nebo jako znázornění sídla společnosti na mapě na internetových stránkách.

Zvolíme Nový dokument, standardní nastavení můžeme zachovat. Nejprve si připravíme podkladový obrázek mapy, která znázorňuje námi zvolené místo a nejbližší okolí. Nalezneme oblast na internetových mapách a zvolíme klávesu PrintScreen. Přepneme se do CorelDRAW a zvolíme klávesy Ctrl+V. Snímek můžeme oříznout např. pomocí stejnojmenného nástroje.

Ulice znázorníme jednoduchým použitím nástroje Ruční režim. Tvary křivek doladíme nástrojem Tvar. Tloušťku obrysu upravíme v Panelu vlastností.

Všechny ulice vybereme nástrojem Výběr a pomocí stisknuté klávesy Shift. Poté zvolíme nabídku Změnit - Převést obrys na objekt a ihned můžeme v Panelu vlastností klepnout na ikonu Sloučit. Tím jsou ulice propojené, můžeme jim dát libovolnou výplň a obrys, který se nám nebude nikde křížit, ale bude přesně lícovat okraje silnice, jako ve skutečnosti chodníky nebo obrubníky.

Tloušťku obrysových čar upravíme v Panelu vlastností, barvu výplně vybereme z Paletky barev levým tlačítkem myši, obrys totožným způsobem, avšak pravým tlačítkem myši.

Dále si přes podkladovou mapu a vytvořené ulice uděláme Obdélník stejnojmenným nástrojem, vybereme obdélník a silnice (v tomto pořadí) pomocí klávesy Shift a v Panelu vlastností zvolíme ikonu Oříznout.

Takto vyřezanému obdélníku (nyní již několika sloučeným objektům) zvolíme barvu a obrys, jehož tloušťku zvětšíme v Panelu vlastností.

Když máme stále ještě vybranou skupinu objektů, vzniklou z obdélníku, zvolíme v Panelu nástrojů Interaktivní konturu (nabídka páté ikona zdola). Tím táhneme

Nahrávám...
Nahrávám...