dnes je 20.4.2024

Input:

CorelDRAW: Americká vlajka

14.9.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Datum 11. září je neodmyslitelně spojeno s výročím útoku na americké věže WTC. Když jsem pátral po nějakém zářijovém tématu, nalezl jsem v této souvislosti stránku na Wikipedii o americké vlajce. Ta má své přesné rozměry a my podle nich zkusíme vlajku vytvořit.

Spustíme CorelDraw a po volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn (A4 na výšku). Jak můžeme vidět na obrázku níže, nemáme přesné rozměry, ale poměry stran a velikostí.

Místo A si dosadíme 13 cm a vytvoříme nejprve obdélník o rozměrech 247 x 130 mm. Klávesou P ho vystředíme na stránku.

Dále tento obdélník nakopírujeme (Ctrl+C a Ctrl+V) a výšku změníme na 10 mm. Tento úzký obdélník umístíme do obdélníku nahoru nebo dolů a rozkopírujeme ho přes celý obdélník. Pokud jsme postupovali správně, bude úzkých obdélníků 13. Nejrychlejší metodou je chytit úzký obdélník, pokud je nahoře, pak za horní táhlo, a se stisknutou klávesou Ctrl táhlem táhnout dolů a obdélník tak vlastně převrátit. Pokud během tohoto procesu klepneme navíc na pravé tlačítko myši, vytvoříme duplikát a kombinací kláves Ctrl+R celý proces snadno ještě 11x zopakujeme.

Další obdélník, který bude mít v sobě později hvězdy a bude tedy v levém horním rohu vlajky, má šířku 98,8 mm a výšku sedmi pruhů (tedy 70 mm).

Nyní je čas na hvězdy. Aktivujeme nástroj Hvězda, který je v kontejneru u nástroje Mnohoúhelník. Tažením se stisknutou klávesou Ctrl vytvoříme hvězdu a do Panelu vlastností nastavíme rozměr 7,62 jako šířku, výška se po stisku klávesy Enter dopočítá sama. Rozměr odpovídá

Nahrávám...
Nahrávám...