dnes je 19.5.2024

Input:

CorelDRAW: Bomba

22.11.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dnešní článek bude skutečně bomba! Předvánoční a povánoční slevy už se blíží a na reklamních letácích se často objevuje jeden motiv - bomba. My si ji zkusíme vytvořit a v jednom cvičení využijeme efekty přechod, vysunutí, průhlednost a stín.

Začneme tradičně spuštěním CorelDraw a po volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn (A4 na výšku, režim barev RGB). Zvolíme nástroj Obdélník a tažením obdélník vytvoříme přibližně podle obrázku níže. Po přepnutí na nástroj Tvar obdélník za jeden z rohových uzlů zaoblíme do tvaru oválu a kombinací kláves Ctrl+Q převedeme na křivky. Na dvě rovné linky klepneme levým tlačítkem myši a v Panelu vlastností zvolíme možnost Převést na křivku. Tím je objekt připraven k následnému tvarování, které provedeme díky uzlům a jejich táhlům a to za pomoci nástroje Tvar, využít můžeme také klávesových šipek.

Upravený ovál nyní nakopírujeme (např. Ctrl+C a Ctrl+V) a zmenšíme uvnitř původního. Oběma oválům přiřadíme barevnou výplň (klepnutí levou myší do Palety barev) a aktivujeme nástroj Přechod. Tím táhneme jakoby ze středu jednoho objektu do druhého, v Panelu vlastností pak snížíme počet meziobjektů na 3. Obrysy odstraníme klepnutím pravého tlačítka myši na křížek navrchu Palety barev.

Takto nám vzniknul objekt, složený ze dvou výchozích objektů a tří meziobjektů. My ale budeme chtít na tento celek použít znovu nástroj Přechod, nejprve tedy provedeme rozdělení - Ctrl+K (Změnit/Uspořádat- Rozdělit) a následné seskupení- Ctrl+G. Tím se z celku stala běžná sestava z pěti objektů. Sestavu 1x nakopírujeme (Ctrl+C a Ctrl+V) a vytvoříme vlnovku, která později poslouží jako osnova (nástroj Ruční režim).

Aktivujeme nástroj Přechod a

Nahrávám...
Nahrávám...