dnes je 15.7.2024

Input:

CorelDRAW: Čtyřlístek

27.4.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním návodu si opět vytvoříme jednoduchý, ale velmi pěkný objekt. Bude to troj- a čtyřlístek.

Spustíme CorelDraw a po volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn (A4 na výšku). Aktivujeme nástroj Základní tvary a v Panelu vlastností vybereme srdce. Tažením ho vytvoříme a kombinací kláves Ctrl+Q převedeme na křivky.

Po tomto kroku aktivujeme nástroj Tvar, kterým označíme postupně oba prostřední uzly, které ikonou v Panelu vlastností rozpojíme (Rozdělit křivku). Potřebujeme pouze jednu stranu srdce a druhou tedy můžeme odstranit. Uzly, které jsme rozpojili, se zdvojí a každý bude patřit jedné straně srdce. Odstraněním uzlů odstraníme celou polovinu. Druhou možností je rozpojení dvou částí jedné křivky klávesami Ctrl+K, čímž budeme moci vybrat a odstranit jednotlivé části.

Nyní však potřebujeme použít výplň a tak je třeba polovinu srdce uzavřít. Nejrychleji tak učiníme ikonou v Panelu vlastností.

Na uzavřený objekt použijeme nástroj Interaktivní výplň, který aplikujeme tažením anebo v Panelu vlastností vybereme možnost Lineární výplň (v X5 Lomená čára). Po nakopírování jedné strany a jejím svislém otočení například ikonou v Panelu vlastností anebo pouze pomocí myši a klávesy Ctrl, budeme simulovat nepravidelnost lístku. Stačí označit jednu polovinu srdce a nástrojem Tvar a pravým tlačítkem myši klepnout na linku, kterou mají srdce společnou. V nabídce zvolíme Na křivku- viz. spodní obrázek níže. Linku můžeme poté snadno levým tlačítkem myši a s aktivním nástrojem Tvar posunout. Pokud jsme nevybrali přední polovinu srdce, klepneme na vybranou pravým tlačítkem myši a v nabídce zvolíme Pořadí- Do popředí stránky.

Každá polovina srdce musí mít barevnou výplň částečně odlišnou, symetrie není naším úmyslem. Tmavý okraj, který vidíme na obrázku níže, vytvoříme velmi prostým

Nahrávám...
Nahrávám...