dnes je 17.6.2024

Input:

CorelDRAW: Efektní tlačítko

3.9.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním článku si ukážeme jeden z postupů, jak vytvořit pěknou efektní ikonku nebo také tlačítko.

Po spuštění CorelDRAW zvolíme Nový prázdný dokument a ponecháme standardní nastavení beze změn. Aktivujeme nástroj Obdélník a tažením vytvoříme obdélník, který bude tvarem tlačítka. V Panelu vlastností upravíme Zaoblenost rohů- horní zaoblíme o 20% a spodní o 40%, pozor na ikonku zámku, v tomto případě musí být odemčený.

Do spodní části obdélníku vytvoříme ještě jeden, jehož rohy zaoblíme tentokrát na 40% (horní) a 100% (spodní). Obdélník musíme vytvořit jako nový (nikoli kopii). Pokud bychom ho vytvářeli z prvního, došlo by tvarovými deformacemi k deformacím zaoblení, které jsou již nenavratitelné.

Dalším krokem bude přidání lineární výplně velkému obdélníku. Vespod Panelu nástrojů aktivujeme Interaktivní výplň a tou táhneme z levého horního rohu obdélníku úhlopříčně do pravého spodního rohu. Barvy vybereme buď v Panelu vlastností anebo přetažením z Paletky barev do počátečního a koncového čtverečku. Třetí barvu přidáme poklepáním na přechodovou linku- osu (mimo prostřední táhlo). Obarvujeme postupem uvedeným výše.

Tip: Vyzkoušejte odemknout zámeček a přednastavenou hodnotu 256 Přechodových kroků změnit např. na 20.

Menší obdélník bude vyplněn bílou barvou. Nyní oba obdélníky označíme a klepnutím na proškrtnuté

Nahrávám...
Nahrávám...