dnes je 25.5.2024

Input:

CorelDRAW: Fotbalový míč

9.7.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Fotbalové mistrovství světa se blíží do finále. Objektem, který je s tímto sportem nejvíce spojován je jistě fotbalový míč. Je to zajímavá skupina geometrických objektů, kde se kombinují pětiúhelníky se šestiúhelníky. Takový balon si v dnešním tutoriálu vyzkoušíme vytvořit.

Po spuštění CorelDRAW zvolíme Nový prázdný dokument a ponecháme standardní nastavení beze změn. Výchozím objektem balonu bude pravidelný pětiúhelník. Aktivujeme tedy nástroj Mnohoúhelník a v Panelu vlastností upravíme Počet vrcholů na 5.

Varianty, pod jakými úhly nyní vytvořit linky pro vznik šestiúhelníků jsou dvě, buď výpočet anebo jednoduše vytvoření linek z vrcholů do středu a jejich přemístění. Aktivujeme nástroj Ruční režim a klepneme vždy do vrcholu a následně do středu pětiúhelníku. Poté označenou linku uchopíme za uzel ve středu pětiúhelníku a za tento uzel jej přemístíme na vrchol.

Dále budeme dotvářet šestiúhelníky. Nejsnadněji takto: pomocí nástroje Ruční režim obkreslíme spodní tři linky, které poté uchopíme za horní táhlo, jako bychom je chtěli zvětšovat nebo zmenšovat a za stisknuté klávesy Crtl přetáhneme směrem dolů. Vytvoří se tak horizontálně převrácené.

Tyto linky vždy nakopírujeme a za jeden z koncových uzlů přemístíme na koncový uzel odpovídající linky, směřující od pětiúhelníku. Druhým klepnutím na linky změníme šipky na dvojšipky pro otáčení a zkosení, středový kříž se změní na Střed otáčení. My tento Střed otáčení posuneme na uzel, kde se dotýkají linky s linkou, směřující od pětiúhelníku. Dále jen otočíme linky !Za uzel!, který musí při otáčení „dolehnout“ na uzel linky, směřující od pětiúhelníku.

Vznikne tak pět nepravidelných, ale stejných šestiúhelníků. Nepravidelnost objektu

Nahrávám...
Nahrávám...