dnes je 23.5.2024

Input:

CorelDRAW: Kalendář

25.12.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dnes si ukážeme velmi zajímavou, užitečnou a bohužel poměrně dobře ukrytou možnost tvorby kalendáře v CorelDRAW. Nástroj pro nás po nastavení vygeneruje téměř hotový kalendář, který potřebuje úpravy pouze v případě, že ho chceme nějak doladit, zkrášlit.

Spustíme CorelDraw. Nejprve si v Panelu vlastností změníme přednastavený formát A4 na formát A5 a změníme rozvržení Na šířku stejnojmennou ikonkou.

Nyní vybereme v horní nabídce Nástroje - Visual Basic - Přehrát a v okně, které se následně zobrazí, nastavíme ve spodní části CalendarWizard a pokračujeme ikonou Run.

Otevřelo se nám další okno, kde budeme nastavovat vlastnosti budoucí šablony kalendáře. Odshora začneme blížícím se rokem 2010, klepneme na All, aby nástroj později vytvořil všechny měsíce. Jazyk budeme muset vytvořit, což ale nebude nic složitého a zdlouhavého. Ještě před tím nastavíme pod nabídkou jazyků Week starts on – nastavíme položku Monday a dále Margins, tedy okraje na 8, 0, 8 a 10, abychom byli s horní částí úplně nahoře (později přidáme obrázek) a abychom měli ve spodní části více místa než po stranách, což vypadá kompozičně lépe. Před stiskem ikony Generate upravíme jazyk. Vedle nabídky jazyků (pole Language) stiskneme tlačítko New.

Zobrazí se dialogové okno, kde zadáme české názvy měsíců a dnů:

Jazyk pojmenujeme (pole Name), zvolíme ve spodní nabídce Central Europe pro diakritiku a zadáme názvy měsíců a dní. Poté jen stiskneme ikonku Add/Modify, čímž jsme vytvořili nový jazyk a nyní ho budeme moci vybrat ze seznamu Language, jak můžeme vidět na předchozím obrázku. Následuje klepnutí na ikonku Generate. Tím jsme spustili vytvoření kalendáře. Každý měsíc je na jedné stránce dokumentu, jak můžeme vidět a přepínat v levé spodní části okna programu. Tím skončila práce nástroje pro tvorbu kalendáře. Nyní už jsou následné úpravy pouze na nás. My si přepneme formát listu zpět z A5 na A4, všechny listy budou nyní na prostředku A4 listů. V nabídce Možnosti (poslední ikonka) na kartě Dokument - Vodicí linky - Předvolby zaškrtneme a odsouhlasíme Okraje stránky.

Tím máme orámovaný list a v Panelu vlastností ještě aktivujeme ikonku Přichytit k vodicím linkám a Odsazení posunu změníme z 2,54 na 10mm.

Vytvoříme si další vodicí linky (tažením z pravítka do pracovního okna) a umístíme je k okrajům kalendáře a na spodní okraj A4. Každou tuto linku poté označíme a klepnutím klávesové šipky posuneme o 10 mm = 1 odsazení posunu směrem do středu stránky, kalendář poté velikostně a umístěním poupravíme, aby byl vtěsnán do linek, takto:

Nahrávám...
Nahrávám...