dnes je 15.7.2024

Input:

CorelDRAW: Kopírování vlastností

8.6.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Čas jsou peníze…a co z toho plyne? Co jde kopírovat, kopírujte. Tím nevybízím k porušování autorských práv… Kopírujte objekty (Ctrl+C/V, Ctrl+D anebo jen + na klávesnici či pravé tlačítko myši při manipulaci s objektem). Kopírujte také vlastnosti! Jak na to, si ukážeme právě dnes.

Využijeme k tomu nenápadný nástroj Kapátko, který byl primárně určen ke kopírování barvy, tedy barevných vlastností. Součástí Barevného kapátka je také Plechovka, i když v novějších verzích se už s tímto názvem nesetkáme a v panelu vlastností jsou pouze ikonky:

Vybrat barvu a Použít barvu. Přepínat mezi nimi můžeme klávesou Shift, avšak prvotní přepnutí za nás udělá program sám. Stačí tedy „načerpat a nalít“.

Opětovné použití stejné barvy je nyní možné využitím Palety dokumentu (standardně vlevo dole), kam se použitá barva, stejně jako jakákoliv jiná použitá barva v dokumentu, načítá. 

Šuplík nástroje Kapátko však nabízí mnohem více v podobě nástroje Kapátko atributů! Jeho Panel vlastností skýtá trojici obsáhlých nabídek Vlastnosti, Transformace a Efekty.

Všechny tyto možnosti jsou tedy k dispozici k zaškrtnutí a uplatnění na některý z objektů. Kolik vlastností zvolíme, tolik jich z originálu přeneseme. Postup je stejný, jako v případě barevného kapátka- vlastnost tedy „načerpáme“ ze zdroje a „nalijeme“ na cíl.

Avšak POZOR, problém může u obou kapátek nastat ve chvíli, kdy chceme vlastnost uplatnit na objekt, který je ve skutečnosti skupinou objektů. Jako příklad si můžeme uvést pokus o zkopírování vlastnosti Velikost. Zde jsme od

Nahrávám...
Nahrávám...