dnes je 23.2.2024

Input:

CorelDRAW: Kraslice

1.4.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Velikonoce jsou opět tady. Několika šikovnými kroky si vytvoříme velikonoční kraslici. Využijeme teorii z minulého tutoriálu a doplníme ji psaním po osnově, interaktivními výplněmi, slučováním, powerclipem atd.

Standardní nastavení programu ponecháme beze změn. Prvním krokem dnešního článku bude vytvoření tvaru vajíčka. Nástrojem Elipsa vytvoříme kruh (Ctrl při tažení myší). V Panelu vlastností na úplném konci zvolíme Převést na křivky (Ctrl+Q). Nástrojem Tvar označíme horní uzel kruhu a klávesovými šipkami posuneme výše. Spodní uzel posuneme níže, méně výrazně.

Do středu objektu vytvoříme kruh tak, aby mezi ním a obrysem kraslice byla malá mezera a posuneme ho do spodní části. Zvolíme nástroj Text a kurzorem najedeme na obrys kruhu. Ve chvíli, kdy se zobrazuje vedle kurzoru symbol A s vlnovkou (nikoliv symbol AB), klepneme a napíšeme: Veselé Velikonoce. Nenechte se zmást tím, že je text nevhodně umístěn, po dopsání ho přesuneme jednoduše myší a obrátíme ikonami v Panelu vlastností. Tam také změníme velikost a druh písma, v ukázce je to Bradley Hand ITC a velikost 36pt.

I text psaný po osnově se dá označit nástrojem Tvar a posouvat písmena za uzly nebo zmenšovat či zvětšovat mezery mezi nimi. Můžeme zvětšit mezery, aby text více obepisoval kruh. To provedeme pravou dvojšipkou po označení textu nástrojem Tvar. Pomocí nástroje Elipsa vytvoříme tři různé typy květů nebo lístků. Nejprve vytvoříme středový kruh a poté k němu jednu elipsu, kterou umístíme spodní částí k horní části kruhu. Elipsu poté označíme nástrojem Výběr, klepneme na ni podruhé, aby se zobrazily šipky pro zkosení a otáčení. Střed otáčení posuneme do středu kruhu pod elipsou. Během otáčení elipsy kolem kruhu držíme Ctrl, aby se otáčela elipsa po násobcích 15°. K tomu navíc klepneme během otočení na

Nahrávám...
Nahrávám...