dnes je 19.5.2024

Input:

CorelDRAW: Křížek

12.4.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním návodu si předvedeme tvorbu objektu, který je sice malý a zdánlivě jednoduchý, přitom však poměrně propracovaný.

Spustíme CorelDraw a po volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn (A4 na výšku). Nástrojem Obdélník vytvoříme malý obdélník- viz. obrázek níže a pomocí nástroje Tvar a jednoho z uzlů zaoblíme rohy.

Ovál nakopírujeme (Ctrl+C, Ctrl+V) a otočíme o 90°- buď v Panelu vlastností (úhel otáčení změníme na 90°) anebo po druhém klepnutí nástrojem Výběr za rohovou dvojšipku se současně stisknutou klávesou Ctrl. Překřížené ovály označíme, ikonou SloučitPanelu vlastností spojíme v jeden objekt, který pak otočíme o 45° podle postupu na začátku tohoto odstavce.

Tvar zdeformujeme pomocí efektu perspektiva, který vyvoláme z nabídky Efekty- Přidat perspektivu. Přes objekt se vytvoří červená obdélníková síť se čtyřmi uzly, jejichž manipulací efekt aplikujeme.

Panelu nástrojů vybereme Interaktivní výplň, kterou aplikujeme tažením (automaticky se nastaví Typ Lineární (V X5 Lomená čára)). Třetí barvu přidáme na osu přechodu jednoduše poklepáním myší- kamkoliv mimo středové táhlo.

Dalším krokem bude přidání efektu vysunutí, které aplikujeme tažením po výběru nástroje VysunutíPanelu nástrojů. V Panelu vlastností změníme Typ vysunutí.

Nám však simulovaná výplň vysunutých částí od programu stačit nebude. Nejprve tyto části oddělíme- po

Nahrávám...
Nahrávám...