dnes je 19.5.2024

Input:

CorelDRAW: Květiny

26.7.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Zaměříme se na květinový motiv, při jehož tvorbě procvičíme práci s objektem, nástroje - Deformovat, Přechodová radiální výplň. Také práci s obrysovou linkou. Připomeneme si rovněž několik klávesových zkratek.

Začneme spuštěním CorelDraw a po volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn (A4 na výšku/na šířku, režim barev RGB). Na obrázku níže můžeme vidět, co vznikne ze základních objektů, jestliže na ně použijeme nástroj Deformovat. Pro květinový motiv budeme tedy vycházet z pravidelného mnohoúhelníku o šesti stranách. Tažením nástrojem Deformovat (výchozí typ - Deformace tlakem a tahem) a použitím funkce Vystředit deformaci vytvoříme pravidelný objekt, připomínající květ.

 

Aktivujeme nástroj Interaktivní výplň, v Panelu vlastností nastavíme typ Radiální a v Panelu vlastností nebo přesunem z Palety barev nastavíme barvy této přechodové výplně.

Na střed objektu vytvoříme a umístíme kruh, a to tažením nástrojem Elipsa se stisknutou klávesou Ctrl. Pokud během tažení držíme také Shift, místo rohu opsaného čtverce bude střed kruhu. Znovu pak aplikujeme Radiální výplň.

Po odstranění obrysů (pravým tlačítkem myši klepneme na křížek navrchu Palety barev), vytvoříme přes jednotlivé lístky dvě linky. K tomu použijeme nástroj Ruční režim, kterým vždy jen klepneme na začátku linky a na konci linky. Pravým tlačítkem myši pak klepneme na žlutou barvu v Paletě barev, čímž nastavíme barvu obrysu. Následuje poklepání na žlutý čtverec v pravém spodním rohu pracovního

Nahrávám...
Nahrávám...