dnes je 19.5.2024

Input:

CorelDRAW: Leknín

7.12.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním článku si vytvoříme vektorový květ leknínu. Výchozím objektem bude lístek, použitelný i v jiných případech. Jeho tvorba bude i přes působivý vzhled velmi jednoduchá.

Popsaný pracovní postup povede k vytvoření grafiky, kterou můžeme použít třeba jako pohlednici nebo blahopřání:

Po spuštění CorelDRAW zvolíme Nový prázdný dokument a standardní nastavení ponecháme beze změn. Aktivujeme nástroj Ruční režim a vytvoříme dvě křivky. Každá musí být samostatným objektem, proto na sebe křivky nenavazujeme! Linky budou tvořit okraje lístku, jejich Tvar upravíme stejnojmenným nástrojem, viz. obr. níže.

Jakmile je tvar vyhovující, přiřadíme linkám (obrys) výplň- bílá a žlutá sytá, aktivujeme nástroj Interaktivní přechod, kterým táhneme z jedné linky do druhé. V Panelu vlastností upravíme Počet kroků na 10. (Pro lepší viditelnost a orientaci je použit obdélník s černou výplní).

Celý lístek označíme klepnutím pomocí nástroje Výběr na kteroukoliv kromě vnějších dvou linek. Poté klepneme na lístek ještě jednou, čímž se zobrazí dvojšipky pro otáčení a zkosení a středový kříž se změní na střed otáčení. Tento Střed otáčení posuneme do spodního „vrcholu“ lístku a vytvoříme kopie lístků: doprava 3 kopie po 30° (30, 60, 90) a doleva 4kopie, taktéž po 30° (30, 60, 90, 120). To provedeme otočením za rohovou dvojšipku se současným držením klávesy Ctrl (otáčení po 15°) a během otáčení klepneme na pravé tlačítko myši nebo klávesu +.

Nyní upravíme barvy lístků- 2 prostřední zůstanou zachovány, 2. a 3. zleva a 2. a 3. zprava budou kompletně bílé (můžeme označit celý lístek klepnutím na některou z vnitřních linek a pravým tlačítkem myši zvolit bílou barvu v Paletce barev). Krajní

Nahrávám...
Nahrávám...