dnes je 19.5.2024

Input:

CorelDRAW: Malířské techniky

24.11.2011, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním návodu procvičíme práci s nástrojem malířské techniky. Ukážeme si, jak využít maximum jeho možností a čeho se vyvarovat.

Spustíme CorelDraw a po volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn. Zvolíme nástroj Malířské techniky a po nastavení základních vlastností, jako jsou Přednastavený tah a jeho Šířka, jednoduše táhneme myší.

S tímto objektem můžeme manipulovat dvěma různými způsoby. Malířská technika se podobně jako obrysová linka skládá z neviditelné tvarovatelné linky, která má různě nastavené vlastnosti - šířku, barvu, tvar - tedy tvar tahu. Je důležité, jestli klepneme na objekt cca do místa, kde probíhá linka anebo mimo ni. Rozdíl poznáme snadno podle toho, co se nám zobrazuje v Panelu vlastností. Jestliže bychom například kopírovali tvarovou linku, výsledek by byl nulový. Při výběru tahu anebo linky si můžeme pomoci stiskem klávesy Alt- tím označujeme spodnější objekty.

Tyto možnosti máme po označení objektu.

A tyto možnosti máme po označení linky - zvolíme nástroj Tvar a manipulujeme linkou, případně jejími uzly anebo jejich táhly.

Další možností je odpoutat tvar tahu od linky a mít tak samotný tvar pod maximální kontrolou. To provedeme po označení tvaru

Nahrávám...
Nahrávám...