dnes je 19.5.2024

Input:

CorelDRAW: Mašle

21.12.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

K blížícím se Vánocům nepochybně patří dárky a k dárkům patří nepochybně mašle. My si tedy zkusíme jednu takovou zdánlivě složitou vytvořit.

Začneme tradičně spuštěním CorelDraw a po volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn (A4 na výšku, režim barev RGB). Zvolíme nástroj Ruční režim a vytvoříme 1. objekt. Jeho tvary doladíme nástrojem Tvar. Tento objekt nakopírujeme (Ctrl+C a Ctrl+V) a osově převrátíme (např. Panel vlastností). Když oba objekty umístíme přes sebe, např. posunem klávesovými šipkami, minimálně novému odstraníme barevnou výplň pro lepší orientaci (křížek navrchu Palety barev). Poté nástrojem Inteligentní výplň klepneme do spodní nepřekřížené části pravého objektu, čímž vznikne nový objekt, nahoře oříznutý.

 

Levému i pravému objektu nyní přiřadíme tmavě červený obrys (barvu vybíráme v Paletě barev pravým tlačítkem myši) a barevnou výplň. Začneme levým objektem a volbou nástroje Interaktivní výplň. V Panelu vlastností vybereme typ výplně Lineární a poklepáním na přechodovou osu (mimo středové táhlo) přidáme další body k obarvení. Barvy těmto bodům vybereme například přetažením z Palety barev. Pravý objekt vyplníme snadněji - zvolíme nabídku Úpravy- Kopírovat vlastnosti z a v dialogovém okně zaškrtneme Výplň. Po odsouhlasení zvolíme levý objekt. Nakonec při označeném pravém objektu několikrát klepneme na černou barvu se stisknutou klávesou Ctrl. Tím přimícháme několik procent černé a barevnou výplň tak ztmavíme.

Pomocí nástroje Tvar a klávesových šipek si můžeme

Nahrávám...
Nahrávám...