dnes je 29.5.2024

Input:

CorelDRAW: Návrh tabulky

31.5.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním článku vyzkoušíme několik variant vytvoření tabulky, dozvíme se jejich výhody a nevýhody. Běžná tabulka je tvořena z prostých obdélníků, což nám ale v grafickém programu jistě stačit nebude. Jak tedy na složitější varianty?

Začneme tradičně spuštěním CorelDraw a po volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn (A4 na výšku/na šířku, režim barev RGB). Starým nejspíše známým nástrojem je nástroj Milimetrový papír, který je v kontejneru nástroje Mnohoúhelník. V Panelu vlastností nastavíme počet políček a tažením tabulku vytvoříme, jakoby to byl obyčejný obdélník.

Vlastnosti tabulky např. rozměr, upravíme v Panelu vlastností po označení tabulky nástrojem Výběr. Pokud bychom chtěli upravovat jednotlivá políčka, musíme tabulku rozeskupit v Panelu vlastností - Zrušit skupinu. (Také lze pouze kliknout na některé políčko se stisknutou klávesou Ctrl).

Během chvíle pak můžeme např. změnit barvy vybraných polí, některé odstranit, zvětšit, zmenšit apod.

Další nástroj na tvorbu a úpravu tabulek je přímo nástroj Tabulka, který je v CorelDraw od verze X4. Vše potřebné obsahuje Panel vlastností - rozměry, počet polí, ale také barvu pozadí, zvýraznění okrajů, jejich barvu atd. To vše při stále aktivním nástroji Tabulka.

Jestliže tímto nástrojem vybereme nějakou oblast v tabulce, budou se např. barevné úpravy týkat pouze jí. (Pozor, nejprve musíme tabulku celou obarvit - např. bílou, poté můžeme barvy měnit). V Panelu vlastností navíc přibudou funkce pro rozdělení či naopak sloučení vybraných polí. V případě psaní textu se počítá s tím, že pole poslouží jako rámeček

Nahrávám...
Nahrávám...