dnes je 23.5.2024

Input:

CorelDRAW: Nepravidelné předměty a jejich tisk

31.8.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V tomto návodu si předvedeme, jak nachystat grafiku pro tisk, jestliže se nejedná o pouhý obdélníkový formát, ale o složitější nepravidelný tvar. Už nebude stačit aktivovat ořezové značky. Postup si předvedeme na propracované krabičce, platí však pro jakékoliv další předměty jako např. šanony (s vlnkou a otvorem), desky s různými přehyby a průřezy, reklamní vlajky anebo barevné nálepky, které se v první fázi tisknou, ve druhé pak řežou.

Vytvoříme nový dokument, Primární režim barev zvolíme CMYK (půjde do tisku) a Velikost formátu nastavíme o několik cm větší, než je náš rozložený předmět, v tomto případě krabička 145,5x122 mm. Zvolíme tedy cca 180x150 mm.

Ať už jde o krabičku, desky, šanon, či jiné předměty, měli bychom mít k dispozici šablonu- standard jistě existuje, není třeba se ho snažit vytvořit! Pokud nemáme šablonu od následného výrobce, pak je vhodné o ní zažádat, či jí dohledat na internetu a do programu vložit. To provedeme obvykle přes nabídku Soubor – Importovat. Vycentrovat šablonu na stránku můžeme klávesou P (page). Pokud by se sesypala na střed stránky, je nejprve třeba ji seskupit-  Ctrl+G (group).

Šablonu nyní doplníme libovolnou grafikou, uvnitř budeme dbát na přesnost, avšak s přesnými přesahy se trápit nemusíme. Jediné, co musíme ohlídat, je, aby všude, kde grafika končí jinou, nežli bílou barvou, nějaký přesah (min. 3 mm) byl.

Nyní se zaměříme právě na 3mm přesahy a jak je všude co nejsnadněji vytvořit. Můžeme si zde říci, že takovéto orámování provádíme především kvůli tiskárně- naprosto zbytečně bychom jim plýtvali s barvami, což by od nás nebylo ani milé, ani profesionální. Celou

Nahrávám...
Nahrávám...