dnes je 25.2.2024

Input:

CorelDRAW: Nová malířská technika

3.5.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dnes si ukážeme velmi vyhledávanou, užitečnou a zajímavou (podle našich dovedností) operaci, kterou je vytvoření nové malířské techniky. Tento proces je nejspíše lépe znám pod názvem nový štětec nebo také nový brush (z anglického překladu).

Spustíme Corel Draw, nastavení programu ponecháme beze změn. Prvním krokem bude vytvoření několika objektů, které budou vytvářet novou malířskou techniku. Prvním krokem bude vytvoření Elipsy stejnojmenným nástrojem. V Panelu nástrojů vybereme Interaktivní výplň av Panelu vlastností zvolíme Lineární výplň a přiřadíme dvě barvy, například žlutou a růžovou.

Po přiřazení barvy elipsu vybereme Nástrojem výběr. Opětovným klepnutím se nám zobrazí okolo elipsy ikony pro otáčení, zkosení a ve středu elipsy se objeví kruh s tečkou, který znázorňuje Střed otáčení. My tento střed uchopíme a přesuneme k okraji objektu (elipsy).

Uchopíme jednu z levých rohových značek pro otáčení a se stisknutou klávesou CTRL otáčíme o 15°, během otáčení klepněte na pravé tlačítko myši. Tím vytvoříme během manipulace s objektem duplikát.

Nyní použijeme klávesy CTRL+R (opakování posledního kroku), tím se nám vytvoří další duplikáty po 15ti stupních. Výsledek Celý vybereme a v Panelu vlastností zvolíme ikonku Seskupit (CTRL+G).

Provedeme tento postup (máme seskupeno a označeno): Pravým tlačítkem myši klepneme na proškrtnuté políčko nahoře v Paletce barev (tím jsme odstranili obrys), dále zvolíme CTRL+C a CTRL+V (nakopírování) a v Paletce barev zvolíme Levou myší proškrtnuté políčko (odstranili jsme výplň) a Pravou myší libovolnou vhodnou barvu. Nyní jsou tedy na sobě dvě skupiny, z nichž spodní má lineární výplň a žádný obrys a naopak horní nemá výplň a má obrys.

Nyní si vytvoříme několik kopií (CTRL+C a CTRL+V), u

Nahrávám...
Nahrávám...