dnes je 24.6.2024

Input:

CorelDRAW: Okrasný okraj

25.6.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Všichni víme o konkurenci mezi programy CorelDRAW a Adobe Illustrator. Jejich možnosti a dovednosti není třeba rozebírat. CorelDRAW je jistě Illustratoru rovnocenným partnerem, v některých dovednostech jej i předčí. Jedním z mála nedostatků Corelu je absence nástroje pro nakopírování objektu po obvodu jiného objektu. V dnešním článku si ukážeme, jak jednoduše vyřešit tento problém v CorelDRAW.

Po spuštění CorelDRAW zvolíme Nový prázdný dokument a ponecháme standardní nastavení beze změn. Dvakrát klepneme na nástroj Obdélník, čímž vytvoříme obdélník o rozměru podkladového listu, tedy A4. Aktivujeme nástroj Elipsa a vytvoříme malou elipsu, o rozměrech přibližně 10x30mm. Elipsu umístíme do pravého horního rohu obdélníku. Její kopii umístíme také do pravého spodního rohu obdélníku.

Panelu nástrojů vybereme nástroj Interaktivní přechod, kterým budeme táhnout z jedné elipsy do druhé. V Panelu vlastností můžeme upravit počet vzniklých elips, při počtu 20 připomíná výsledek řetízek.

Směr přechodu, nacházející se ihned za Počtem kroků, nabízí možnost pootáčení nových objektů. Nastavte v tomto políčku 180° a výsledek se hned dostává do jiných dimenzí. Během přechodu se objekt přetočí o 180° a předvede tak zajímavý efekt. Ten se ještě násobí zvýšením Počtu kroků např. na 50.

Dále buď zopakujeme postup na druhé straně nebo pravou stranu kopírujeme a přesuneme. Vertikální obrat provedeme nejrychleji přetažením pravého bočního táhla doleva, za stisknuté klávesy Ctrl. Levou stranu seskupíme (Ctrl+G), poté pravou stranu a nakonec z obou skupin uděláme jednu (opět Ctrl+G). Výsledek máme označený, zvolíme nabídku Efekty- Oříznutí PowerClip- Umístit do kontejneru a

Nahrávám...
Nahrávám...