dnes je 22.5.2024

Input:

CorelDRAW: Olympijské kruhy - rychle a efektně

16.8.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Inspirací pro dnešní cvičení jsou opět Olympijské hry v Londýně. Vytvoříme olympijské kruhy co nejrychlejším způsobem a uděláme je o něco zajímavější díky vnitřním kruhům a efektu PowerClip.

Spustíme CorelDraw a po volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn (A4 na výšku). Aktivujeme nástroj Elipsa a za stisknuté klávesy Ctrl vytvoříme tažením kruh. V Panelu vlastností upravíme Šířku obrysu a přiřadíme barvu klepnutím Pravým tlačítkem myši do Paletky barev. Kruh posuneme myší do strany se stisknutou klávesou Ctrl a při tažení navíc klepneme na Pravé tlačítko myši. Kombinací Ctrl+R operaci zopakujeme.

Dva sousedící kruhy označíme a střed označené dvojice přemístíme na spodní bod prostředního kruhu (zobrazí se nápis Kvadrant). Přitom stiskneme Pravé tlačítko myši pro tvorbu duplikátu.

Jeden kruh si nakopírujeme a ponecháme stranou. Všechny ostatní (celou pětici) označíme a kombinací kláves Ctrl+Shift+Q je převedeme na objekty. Poté nakopírovaný kruh v Panelu vlastností upravíme na Oblouk a ponecháme z něj jen čtvrtinu. Tu také převedeme na objekt (Ctrl+Shift+Q).

Tento objekt rozkopírujeme přes kruhy - využijme při tom uzly, které zajistí přesné umístění (např. horní uzel objektu na horní uzel kruhu). Změnou pořadí překrývání celých kruhů s jejich objekty (Pořadí - po kliknutí pravým tlačítkem myši) si uděláme systematické pořadí objektů například zleva doprava. Na objekt navíc klepneme ještě jednou levým tlačítkem myši a po změně táhel na dvojšipky k otáčení přemístíme střed otáčení na střed odpovídajícího kruhu.

Oranžové objekty systematicky pootáčíme a dáme se do

Nahrávám...
Nahrávám...