dnes je 21.4.2024

Input:

CorelDRAW: Optické klamy - 2. část

13.3.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním článku navážeme na poslední téma, a to optické klamy. Nabídka je více než pestrá, vyzkoušíme tři obrazce, při jejichž tvorbě použijeme různé techniky a nástroje programu.

Začneme tradičně spuštěním CorelDraw a po volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn (A4 na výšku/na šířku, režim barev RGB). Nejprve aktivujeme nástroj Elipsa, jehož pomocí v kombinaci s klávesou Ctrl během tažení vytvoříme dva kruhy. Aktivujeme nástroj Ruční režim, kterým budeme tvořit vlnovky viz obrázek níže. Můžeme vytvářet buď dvě vlnovky v celku, křížící oba kruhy anebo tvořit linky pouze uvnitř a vně jednotlivých kruhů. Případné úpravy doladíme pomocí nástroje Tvar. Horní rozšíření libovolně překřížíme další linkou. Do vzniklých prostor nyní klepneme nástrojem Inteligentní výplň.

Nyní můžeme linky, potřebné k vytvoření objektů inteligentní výplní odstranit. Vzniklé objekty označíme nástrojem Výběr a po opětovném klepnutí na ně získáme dvojšipky pro zkosení a otáčení a střed tohoto otáčení. Ten musí být vprostřed kruhů, stačí ho jednoduše přemístit. Jednou ze čtyř rohových dvojšipek objekty otáčíme, držíme při tom stisknutou klávesu Ctrl (pravidelné otáčení po 15°), kterou uvolníme až jako poslední. Před uvolněním levého tlačítka myši také klepneme na pravé tlačítko myši, čímž vznikne duplikát. Pokud jsme postupovali správně, po několikerém stisknutí kombinace Ctrl+R získáme přibližně výsledek níže. (Aby byl efekt působivější, je lepší objekty vůči sobě pootočit (nejlépe před rozkopírováním).

Když vše označíme, můžeme využít umístění do čtverce a to buď pomocí nástroje Oříznout nebo efektem PowerClip. Oříznutí je snazší, i když nevratné. Vše označíme, zvolíme nástroj Oříznout, vytvoříme obdélník nebo čtverec, vymezující co zůstane a dovnitř tohoto objektu 2x klepneme myší.

Další klam, který je na obrázku níže, vytvoříme

Nahrávám...
Nahrávám...