dnes je 19.5.2024

Input:

CorelDRAW - Ořezová cesta (výřez či obkreslení objektu z fotografie)

13.4.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Jedna z nejzajímavějších možností, jak udělat počítačovou grafiku velmi atraktivní, je zkombinovat ji se skutečným obrázkem nebo alespoň využít fotografie či obrázku jako vzoru. CorelDRAW nám umožní „vyříznout" z fotografie objekt (např. člověka) a umístit ho do námi vytvořeného prostředí (nejčastějším příkladem mohou být lidé ve vizualizacích novostaveb). Skutečně nejde o fotografii, ale 3D vizualizaci s šikovně „vykrájenými“ a vloženými lidmi.

Postupů je hned několik, o způsobech odstranění pozadí se dozvíte v tématu také zde.

My se zaměříme na první uvedený postup, kdy objekt „vykrájíme“ za pomoci uzlů.

Výhody: 100% jistota, že nikde nezůstanou světlé pixely, snadná upravitelnost, snadné vyvolání skrytých částí, které nakonec přece jen využijeme, nezávislost na kontrastu objektu vůči pozadí, jako u nástrojů aplikace PhotoPaint- Kouzelná hůlka a Magnetické laso. Postup se nazývá ořezovou cestou a bude po nás vyžadován také v případě, že např. chceme natisknout tričko, jehož motiv je právě výřezem z fotografie. Přístroje pak fungují takto 1) tisk na průhlednou nažehlovací folii, 2) ořez dle naší cesty, 3) nažehlení na textil. (Ořez zbytečných částí je nutností, nepotištěná průhledná folie by byla na textilu vidět, zvláště na tmavých barvách.)

Tentýž postup, který použijeme pro ořezávání, platí také pro obkreslování. Výsledek pak může vypadat např. takto (zjednodušená obkreslená krajina, obkreslená silueta vozu):

Pojďme tedy postup vyzkoušet- spustíme CorelDraw, nastavíme formát A4 a režim barev RGB (není v plánu tisk). Ve svém počítači nebo například na internetu si najdeme libovolný obrázek, přesněji takový obrázek, na kterém bude co vyříznout nebo obkreslit, zde jsme použili obrázek pavouka. Postup vložení- použijeme nabídku Soubor- Importovat (Ctrl+I), vybereme uložený obrázek a potvrdíme klepnutím na tlačítko Importovat. Poté už jen stačí klepnout levým tlačítkem myši kamkoliv do pracovního okna a obrázek je připraven. Jak víme, téměř vše lze v CorelDraw udělat více způsoby. Obrázek můžeme dostat do Corelu taktéž přetažením z jiné aplikace, ve které je otevřen, další možností je použití zkratek Ctrl+C a Ctrl+V (tedy, kopírovat- vložit) anebo v prohlížeči „Kopírovat obrázek“ a v CorelDraw už jen Ctrl+V.

Nyní se budeme zabývat prvním způsobem užití obrázku, tedy obkreslením některé části. Nástrojem Ruční režim zhruba obkreslíme námi vybraný objekt, křivku uzavřeme  skončením tažení v jejím počátku. Objekt (zde pavouk), tedy bude jakoby uzavřen obrysem.

 

Pokud nemáme nic označené, v Panelu vlastností nastavíme Vzdálenost posunu (dříve Odsazení posunu) na velmi malé číslo, např. 0,2 mm. Toto využijeme při následném upřesnění obkreslení, týká se posunu objektů i uzlů klávesovými šipkami.

 

Vybereme námi vytvořenou křivku

Nahrávám...
Nahrávám...