dnes je 29.5.2024

Input:

CorelDRAW: PET láhev a hrátky s perspektivou

18.8.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním článku si ukážeme, jak vytvořit přechod objektů včetně perspektivního zkreslení. Ideálním objektem pro uplatnění této možnosti bude pet-lahev.

Při kresbě lahve, sklenky a jiných objektů, které mají v půdorysném zobrazení kruhy budeme využívat pomocné elipsy. Jak dodržet perspektivní zákonitosti na celé pet-lahvi se dozvíme níže.

Po spuštění CorelDRAW zvolíme Nový prázdný dokument a ponecháme standardní nastavení beze změn. Aktivujeme nástroj Elipsa a tažením vytvoříme elipsu, která bude tvořit spodní část lahve. Tuto elipsu zkopírujeme a posuneme nahoru se stisknutou klávesou Ctrl během tažení (zachování vertikální přesnosti). Horní elipsu poté výškově zúžíme za pomoci horního nebo spodní objektové značky.

Nyní aktivujeme nástroj Interaktivní přechod, kterým táhneme z jedné elipsy do druhé. V Panelu vlastností tohoto nástroje snížíme Počet kroků na 2.

Vzniknou 4 elipsy, které jsou spojené do jediného objektu. Ponecháme je označené a v nabídce Změnit potvrdíme příkaz Rozdělit: skupina s přechodem. Druhá a třetí elipsa shora zůstává stále jako jeden objekt, proto v nabídce Změnit potvrdíme ještě příkaz Zrušit všechny skupiny.

Druhé elipse shora zmenšíme šířku posunutím postranní objektové značky, při tažení držíme stisknutou klávesu Shift, aby zůstal střed zachován a změna byla vůči středu symetrická. Levé okraje horní a spodní elipsy spojíme za pomoci nástroje Ruční režim tak, že vždy v okraji klepneme myší, na druhé straně provedeme totéž.

Aktivujeme nástroj Tvar a klepneme levým (pro označení) a následně pravým tlačítkem myši na úsečku, v zobrazené místní nabídce klepneme na volbu Na křivkový. Oba uzly převedené úsečky označíme a v Panelu vlastností 2x klepneme na ikonku se symbolem + pro přidání uzlů. Prostřední ze 3 nově vzniklých uzlů nebudeme potřebovat, poklepáním ho odstraníme, spodní uzel umístíme na okraj 3. elipsy shora a horní na okraj 2. elipsy. Na vrchní i spodní část lahve přidáme elipsy viz. obrázek níže.

Úzkou elipsu v horní části již nebudeme potřebovat, proto ji odstraníme (delete). Zaměříme se na spodní část lahve. Vytvoříme

Nahrávám...
Nahrávám...