dnes je 16.7.2024

Input:

CorelDRAW: PhotoCocktail

5.2.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

CorelDRAW dostal ve verzi 2018 několik zajímavých novinek, které jsme v přechozích článcích jmenovali, nastínili a některé společně důkladně prošli. Nyní je tu efekt, který byl ve starších verzích za nemalý příplatek. Od verze 2018 je však pro uživatele zdarma! PhotoCocktail umí ze složky fotografií namíchat koktejl, který celkově sestaví předem zadaný obraz. To je působivé, ale funkci lze využít i velmi prakticky, jak si nyní ukážeme.

Nejprve standardní postup - vytvoříme Nový dokument, postačí Velikost A4 a Primární režim barev RGB (nyní neplánujeme tisk a detaily můžeme zoomovat). Prostým kopírováním a vložením (Ctrl+C/Ctrl+V) anebo pomocí funkce Importovat (Ctrl+I) vložíme fotografii, která má být pro PhotoCocktail vzorem a tedy i výsledkem. Není nutný rastr! Můžeme využít i vektorové tvary- srdce, kruh a jiné. V nabídce Efekty poté aktivujeme PhotoCocktail, čímž se otevře stejnojmenný Ukotvitelný panel.

 

Zde vybere to zásadní (Složka: Procházet), a to je složka s fotografiemi, ze které budeme čerpat- čím obsáhlejší, tím lepší! Má složka obsahuje herní fotografie vozů a čítá přes 60 snímků, což není mnoho. Díky obsáhlé složce můžeme nastavit také více Sloupců a buď snížit anebo úplně vypnout vytváření Duplikátů (opakujících se fotografií). Pokud bude složka vzhledem k nastavení nedostačující, program nás jednoduše varuje a to po odsouhlasení, tedy volbě Použít. Pak musíme počet sloupců snížit anebo povolit častější duplikáty. Aby nám nezůstal vespod výsledného obrázku nezaplněný pruh, musíme ještě upravit Výstup: Okraje: Změnit velikost výstupu, aby odpovídal referenčnímu souboru.

 

Jestliže najdeme optimum, po volbě Použít a krátkém výpočtu se objeví výsledek- z vozů sestavený či jimi proložený

Nahrávám...
Nahrávám...