dnes je 25.5.2024

Input:

CorelDRAW: Plakát - 2. část

2.10.2008, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dnes navážeme na minulý tutoriál, kde jsme začali pracovat na plakátu. Máme naimportované, velikostně upravené a přesně rozvržené obrázky. Dnes přidáme texty, vyzkoušíme jejich rozmisťování a podíváme se na několik efektů, které se nám mohou při tvorbě plakátu hodit.

Z minulého tutoriálu je pro nás důležité aktivování vodících linek. Nyní, pokud nepíšeme informace přímo do plakátu, nalezneme je například na internetu nebo je můžeme mít uložené v jiném textovém souboru - např. ve Wordu. Otevřeme textový soubor, text označíme a použijeme zkratku CTRL+C, poté v CorelDraw zvolíme nástroj Text, klepneme do prostoru a použijeme zkratku CTRL+V. Tím jsme dostali text do dokumentu a můžeme s ním dále manipulovat i jej upravovat. Stejně jako jsme do dokumentu dostávali text, nyní text rozkouskujeme, tedy vybereme důležitý úsek, označíme ho nástrojem Text, zkopírujeme CTRL+C, klepneme nástrojem Text do prostoru a zkopírovaný text vložíme CTRL+V. Začneme nadpisem, viz následující obrázek, přesné umístění provedeme buď pomocí klávesy P a přesunem nahoru se stisknutou klávesou CTRL pro přesný vertikální posun nebo vytvořením pomocné vodící linky uprostřed stránky a umístěním středu nadpisu na ní (nebudeme-li si jistí, přesné umístění vertikální linky potvrdíme klávesou P). Horizontální umístění je přibližné.

Dále použijeme zbylý text, u kterého vybereme jen to důležité, upravíme velikost a umístíme do dokumentu pomocí vodících linek, vytvořených v minulém tutoriálu, případně si další doděláme. Při psaní textu je automaticky nastavené zarovnání k levé straně, pokud bychom někdy chtěli text zarovnat jinak, využijeme nabídku, zobrazenou na obrázku níže, která je aktivní při označeném textu nástrojem Výběr.

Když už máme hotový i text, můžeme si ukázat, jak dosáhnout často potřebných efektů.

Prvním je průhlednost obrázku, tedy jeho jakési mizení do ztracena, které zvolíme po označení obrázku v kontejnetru s interaktivními nástroji (5. zdola).

Nahrávám...
Nahrávám...