dnes je 18.4.2024

Input:

CorelDRAW: Praktické využití nástroje Přechod

28.5.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Program CorelDRAW nabízí nemalé množství nástrojů pro úpravu vektorové i rastrové grafiky. Některé z těchto nástrojů však nemají zřejmé využití, a jejich praktičnost oceníme až v praxi - v nouzi. Jedním z takových nástrojů je Přechod, proto si nyní ukážeme, jak praktický umí být.

Postup využití Nástroje Přechod je vždy stejný - nachystáme si objekty, které poté nástrojem propojíme. Chceme-li, nachystáme také osnovu, na které se má přechod odehrát. A jak se nástroj chová? Mezi vybrané objekty a také skupiny objektů vytvoří „meziobjekty“, které přechází jak tvarově, tak barevně- mění se jak výplň, tak obrys.

K již poměrně zajímavému efektu, dobře využitelnému na pozadí grafiky nebo jako její doplněk, dochází v případě využití dvou křivek. Ty se mohou různě prolínat a křížit. Na modré variantě jsou již využity křivky tři - ano na jeden objekt (zde sv. modrá linka) lze využít Nástroj Přechod i dvakrát!

Neméně zajímavého efektu docílíme záměnou křivek za rovné linie. V příkladu jsou opět využity linky tři. Jedna kopíruje pravou stranu podkladového listu, druhá kopíruje spodní stranu a třetí - světlá, na kterou je použit nástroj 2x, vede úhlopříčně.

Další možnosti Nástroje Přechod odhalí jeho Panel vlastností. Výchozí počet „meziobjektů“, tzv. Přechod objektů můžeme změnit z 20 např. na 40. Zároveň Panel Vlastností nabízí Směr přechodu, neboli otáčení vzniklými meziobjekty. Nastavením 180° anebo 360° můžeme opět docílit zajímavého efektu a vytvořit si např. okraje diplomu.

Nástroj však umí ještě mnohem více a může být zajímavým také pro kreativce - ilustrátory. Přechod

Nahrávám...
Nahrávám...