dnes je 21.4.2024

Input:

CorelDRAW: Příklady retušování

20.9.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním článku využijeme retušování k úpravě fotografií. Snadno se tak zbavíme drobností, jež mnohdy kazí zajímavý obrázek. Můžeme také odstranit i větší části, které lze např. nahradit jinými objekty a vytvořit tak fotomontáž.

Začneme tradičně spuštěním CorelDraw a po volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn (A4 na výšku/na šířku, režim barev RGB). Nejprve vložíme níže přiložený obrázek vzor 1.jpg a také vzor 2.jpg. Použijeme k tomu buď nakopírování a Ctrl+V anebo Importování (Ctrl+I), pokud jsme již obrázek uložili do PC. Po označení fotografie s lodí zvolíme v Panelu vlastností Upravit rastr, čímž se přepneme do aplikace Corel PhotoPaint.

Zde aktivujeme nástroj Klonovat, který je v šuplíku u symbolu červeného oka.

Panelu vlastností je několik proměnných, ze kterých se zaměříme především na Velikost hrotu (asi 90) a Průhlednost (asi 70-90). Průhlednost je vlastně krytí při retušování - čím vyšší číslo, tím vícekrát musíme místo myší přejet, aby ho nános plně zakryl. Nižší číslo urychlí práci, vyšší zase zajistí hladké přechody. 

První klepnutí levým tlačítkem myši provedeme v místě, odkud chceme čerpat. Dále se přemístíme kurzorem na místo, kam chceme vzor nanášet a krouživými pohyby se stisknutým levým tlačítkem myši retušujeme. Musíme mít na paměti, že s pohybem myši se pohybuje i místo, odkud jsme čerpali (pohybují se oba kruhy současně) a tak musíme dát pozor na to, abychom nenanesli nějakou nežádoucí oblast. Pokud už nám vzorový prostor nevyhovuje, vybereme novou oblast klepnutím pravého tlačítka myši. Takto stále dokola. Horizontální/vertikální pohyb můžeme omezit stiskem klávesy Ctrl. Pokud je na obrázku nějaká ostrá linka - zde moře, měli bychom mít vzorový kruh a kruh na retušování ve stejné výšce, aby linka neuskočila.

Po chvíli se zbavíme větší lodi, stejný proces provedeme i s menší. Doporučuji použít při retušování levé poloviny větší lodi vzorovou oblast

Nahrávám...
Nahrávám...