dnes je 20.4.2024

Input:

CorelDRAW: Pruh nabídky (verze 2019)

29.10.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Celá vrchní nabídka programu CorelDRAW- tzv. Pruh nabídky, je velmi obsáhlá a s novými verzemi se stále rozšiřuje. Díky Panelu vlastností do této nabídky příliš často nemusíme, skrývá ale zajímavé funkce, o kterých je jistě dobré vědět, a které jinde v programu jednoduše nenajdeme.

Pruh nabídky začíná Nabídkou Soubor. Běžně přes tuto nabídku např. importujeme, exportujeme, publikujeme do PDF. Co ale přibylo ve verzi 2019 a jistě stojí za upozornění, je volba Otevřít z Corel Cloud a Uložit do Corel Cloud. Pracujeme-li na více zařízeních anebo na cestách, budeme mít grafiku vždy po ruce- online. S možností využívání Cloudu se váže také nová aplikace Coreldraw.app, ve které můžeme grafiku upravovat např. na tabletu, mobilu.

Nabídka Úpravy je nabytá funkcemi, které většinou vyvoláváme uvedenými klávesovými zkratkami. Obsahuje ale šikovnou funkci Vybrat vše, která se rozvětvuje na Objekty/Text/Vodicí linky/Uzly. V grafice tak můžeme velmi snadno vybrat veškerý text a změnit mu např. barvu.

 

V nabídce Zobrazit zase využijeme horní dvojici Drátěný model a Rozšířený. Druhý uvedený pohled je naším standardem, pracujeme-li ale s plotrem či laserem, grafiku a její křivky vždy kontrolujeme přes zjednodušený pohled Drátěný model. Ten potlačí veškeré barvy a vlastnosti obrysové linky, a ukáže nám, jak grafiku vidí a vyřeže např. plotr.

Ve stejné nabídce (Zobrazit) můžeme také aktivovat Přesah, který se nachází pod volbou Stránka. Program vyznačí přesah, neboli spadávku. Oproti standardním 3mm je však přesah o 1 milimetr větší.

Pracujeme-li s vícestránkovými dokumenty, jejichž strany potřebujeme očíslovat, CorelDRAW je na to připraven. Dokonce lze nastavit, aby jen liché anebo sudé strany obsahovaly číslování. Funkci nalezneme v nabídce Rozvržení- Vložit číslo stránky. Jeho úpravy pak níže- Nastavení čísla stránky.

V nabídce Rozvržení- Možnosti dokumentu je nyní ukryta cesta k vodicím linkám. To pro mě nebylo milým překvapením- dříve stačila jedna ikona, případně zkratka Ctrl+J. I z toho důvodu jsem využil možnost přidání klávesové zkratky (Nástroje- Možnosti- Přizpůsobení- Příkazy) k libovolné funkci a nastavil volné Ctrl+L (linky).

Nabídka Objekt a funkce Vložit obsahuje možnosti vložit QR kód anebo Čárový kód. QR kód možná není tak využíván, jak se očekávalo, avšak setkat se s ním rozhodně lze a je dobrým řešením pro složité odkazy- např.

Nahrávám...
Nahrávám...