dnes je 19.5.2024

Input:

CorelDRAW: Rozvrh hodin

18.9.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním článku si ukážeme, jak vytvořit barevný týdenní pracovní harmonogram, který využije ten, kdo má pravidelnou strukturu týdenní činnosti. Postup si vysvětlíme na příkladu - rozvrh hodin.

Spustíme Corel Draw a zachováme veškerá původní nastavení programu, jen v Panelu vlastností přepneme orientaci papíru Na šířku. Pro pozdější přesnou práci můžeme buď vyvolat přednastavené vodící linky na okraje listu a aktivovat jejich magnetickou funkci, stejně jako v mnohých předchozích návodech nebo toto vynecháme a budeme postupovat takto:

Panelu nástrojů zvolíme Milimetrový papír z kontejneru Mnohoúhelník. V Panelu vlastností přednastavíme počet horizontálních a vertikálních polí na 6 horizontálně a cca 10 vertikálně. Poté už jen táhneme myší, jako bychom vytvářeli např. obdélník.

 

 

V Panelu vlastností nastavíme rozměr sítě, tedy A4 (297x210mm) nebo menší skladnější A5, tedy 210x148mm. Na list vystředíme klávesou P. Celá síť je vlastně jen seskupené pole obdélníků/čtverců, budeme-li se tedy chtít dostat k jejich funkcím, zvolíme v Panelu vlastností ikonku Zrušit všechny skupiny. Tímto způsobem bychom postupovali, kdybychom neměnili už prvotní funkce obdélníků/čtverců, jako je např. zaoblení rohů. Tuto variantu si předvedeme nyní.

 

Můžeme založit nový dokument (CTRL+N), nastavení opět ponecháme, jen přepneme list na šířku (můžeme udělat i později). Vytvoříme malý obdélník nebo s pomocí klávesy CTRL čtverec, cca 20x20mm. V Panelu vlastností zaoblíme rohy o 50%.

 

Čtverci přiřadíme libovolnou barvu, budeme volit plnou barvu, abychom ji mohli později u ostatních políček co nejsnadněji měnit. Klepnutím Pravého tlačítka myši na Proškrtnutý křížek nahoře v Paletce barev odstraníme obrys, čtvereček nakopírujeme (CTRL+C a CTRL+V) a nově vytvořený obarvíme bílou a převedeme na křivky- poslední ikonka v Panelu vlastností nebo CTRL+Q. Poté Nástrojem Tvar upravíme horní uzly do podobného tvaru, jako je na obrázku níže.  

 

 

Nyní (máme vybraný bílý čtverec) zvolíme Nástroj Interaktivní průhlednost (v kontejneru Interaktivních nástrojů) a táhneme jím odspoda až nahoru přes čtverce.

Celý

Nahrávám...
Nahrávám...