dnes je 15.6.2024

Input:

CorelDRAW: Síťová výplň

1.11.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Jistě jste se někdy setkali s objektem, na který přechodové, ani jiné výplně nestačily. Dá se kombinovat několik objektů přes sebe, které budou mít různou průhlednost, ale vhodnější je použití síťové výplně - posledního nástroje z panelu nástrojů. Ovládnout ho není snadné, ale výsledek pak stojí za to.

Na následující balustrádě se naučíme pracovat s nástrojem Síťová výplň. Vcelku snadno a rychle ji vytvoříme za pomoci obdélníků, jejich zaoblení (Panel vlastností) a také díky nástroji Tvar, s nimž vytvoříme několik zbývajících neobvyklých tvarů. 

Síťovou výplň použijeme nejprve na střední veliký objekt. Po jeho označení a výběru nástroje Síťová výplň se zobrazí síť bodů, které můžeme přidávat, ubírat, přemisťovat a především jednotlivě obarvovat. V Panelu vlastností anebo poklepáním do objektu/na uzly či osy přidáváme nebo ubíráme řádky a sloupce sítě. S uzly manipulujeme jako s jakýmikoliv jinými uzly, můžeme si pomoci také klávesovými šipkami. Na této ukázce jsou 1. a 3. uzel na horní i spodní lince obarvené 10% šedou. 2. Uzel je bílý, poslední 20% šedý.

Abychom dosáhli dokonalejšího vybarvení a stínování, dodatečně přidáme několik řádků. Při změně barvy také můžeme využít klávesy Ctrl, jejímž držením uzel ihned nepřebarvíme, ale pouze přimícháme bílou, černou nebo jakoukoliv jinou barvu. Více uzlů najednou označíme buď prostým přetažením, nebo s pomocí klávesy Shift.

Totožný postup opakujeme u dalších objektů, stačit už bude méně řádků. Např. 4, jako je tomu zde.

Tento zaoblený obdélník můžeme využít na balustrádě několikrát!

Opět stejný postup - nástroj Síťová výplň, obarvení uzlů, případné doladění vybíráním černé/bílé se stisknutou klávesou Ctrl (přimíchávání 10% z vybrané barvy). Také obdélník je

Nahrávám...
Nahrávám...