dnes je 3.3.2024

Input:

CorelDRAW: Sněhová vločka

23.12.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Počasí na nás chrlí neúprosné množství sněhu. Nejspíše jste si všimli, jak dokonalou strukturu příroda na vločkách použila. My se budeme inspirovat a jednu z vloček (mikroskopicky zvětšenou) použijeme jako vzor pro dnešní práci v CorelDraw.

Po spuštění CorelDRAW zvolíme Nový prázdný dokument a standardní nastavení ponecháme beze změn. Do dokumentu vložíme obrázek vločka.jpg. V Panelu vlastností upravíme Úhel otáčení na 30°.

Na střed vločky umístíme vodicí linku (vytvoříme vytažením z levého pravítka do okna dokumentu). Postup opakujeme, aby byly linky dvě. Jednu linku označíme pomocí nástroje Výběr a po druhém klepnutí stejným nástrojem přemístíme kruh, značící střed otáčení, doprostřed vločky. V Panelu vlastností opět upravíme Úhel otáčení na 60°.

Aktivujeme magnetickou funkci vodicích linek- ve Standardním panelu Přichytit k - Vodicí linky anebo nabídka Zobrazit - Přichytit k vodicím linkám. Nástrojem Ruční režim a Elipsa vytvoříme objekty, lemující vnější okraj vločky- tvoříme pouze v úseku, který jsme si vyznačili vodícími linkami! (Pro lepší viditelnost můžeme na vločku použít nástroj Interaktivní Průhlednost, typ Jednotná, např. 50%).

Všechny objekty, které jsme vytvořili, nyní označíme a v Panelu vlastností zvolíme ikonu Sloučit. Aktivujeme nástroj Tvar a poklepáním na uzel přesahující elipsy (ve vrchní části) ho odstraníme. Poté na tuto linku klepneme pravým tlačítkem myši a zvolíme: Na úsečkový.

Nahrávám...
Nahrávám...