dnes je 3.3.2024

Input:

CorelDRAW: Správný začátek je 80 % úspěchu

2.3.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Ukážeme si, jak správně nastavit dokument a předejít tak chybám a nepřesnostem, zároveň si ujasníme důležité proměnné v okně Vytvořit nový dokument.

Po spuštění CorelDraw a volbě nového dokumentu (Ctrl+N) se zobrazí okno Vytvořit nový dokument (přibylo ve verzi X3/X4). Všechny uvedené proměnné můžeme upravovat také později, ale především Primární režim barev je zásadní již zde. Pamatujme si jednoduchou pomůcku- RGB= elektronická podoba (monitor), tedy dokumenty jako prezentace, bannery na web, e-mailové newslettery atd. Jednoduše řečeno vše, co nepůjde do tisku. A naopak druhá volba CMYK= TISK. Na základě této volby se rozevře odpovídající paleta barev, předejdeme tím míchání barev, odchylkám RGB vs. CMYK při exportu do PDF či při samotném tisku.

Pamatujme si také, že barvy RGB (světla red, green, blue) mají širší nabídku, spolupracují s podsvícením monitoru a jejich kombinací vzniká bílá barva. CMYK je kombinací tiskových kazet (cyan, magenta, yellow, black), kombinací vzniká černá barva a výsledná barva závisí také na použití papíru- lesk/mat. Samozřejmostí je, že papír jednoduše nesvítí, tudíž barvy nebudou nikdy tak jasné, jako na monitoru. Ideálním řešením je tisk či koupě vzorníku.

Zpět k oknu Vytvořit nový dokument: již zde můžeme zvolit Název dokumentu, již zde můžeme určit Počet stránek. Co je však důležitější, je Velikost podkladové stránky a volba vhodných jednotek. Velikost zvolíme buď ze škály přednastavených formátů, či zadáme rozměry vlastní do polí Šířka, Výška.

Nahrávám...
Nahrávám...