dnes je 20.6.2024

Input:

CorelDRAW: Srolovaný diplom

24.10.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním článku si vytvoříme vektorový objekt, kterým bude srolovaný diplom. Ten můžeme později zakomponovat do grafiky dle vlastního uvážení.

Spustíme CorelDraw a po volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn (A4 na výšku, režim barev RGB). Zvolíme nástroj Spirála (kontejner nástroje Mnohoúhelník) a v Panelu vlastností změníme Otočení spirály na 2. Tažením vytvoříme spirálu - tedy bok diplomu.

Před použitím nástroje Vysunutí (kontejner nástroje Přechod) zvolíme kombinaci kláves Ctrl+Shift+Q, což je převedení obrysu na objekt (také nabídka Uspořádat / ZměnitPřevést obrys na objekt). Poté tažením aplikujeme vysunutí - vznikne černý objekt, což je v pořádku. Vyplněním spirály barvou (levým tlačítkem myši do Palety barev) a přiřazením barvy obrysu (pravým tlačítkem myši do Palety barev) vyplníme a upravíme také vysunutou část.

Tak jako jiné efekty (podobným způsobem jsme v dřívějších tutoriálech rozdělovali např. efekt Přechod), lze i tento efekt rozdělit a to nejsnadněji kombinací kláves Ctrl+K (také nabídka Uspořádat / ZměnitRozdělit). Tím se oddělí spirála od zadních stěn a ty lze rozeskupit- nejsnadněji Ctrl+U. Aby mezi nimi nebyly černé linky a stěny šly vyplnit jednou přechodovou výplní, budeme je muset sloučit. Označíme tedy stěny, které se mají spojit, a v Panelu vlastností zvolíme možnost Sloučit. Po sloučení bude potřeba změnit pořadí stěn (pravé tlačítko myši na objekt, nabídka Pořadí).

Na hlavní tedy přední

Nahrávám...
Nahrávám...