dnes je 22.5.2024

Input:

CorelDRAW: Stuha ve tvaru písmen

20.8.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Při tvorbě loga se nabízí mnoho variant jak poupravit text, iniciály společnosti apod. Jednou z nich je znázornění písmen jako navazující stuhy, kde se písmena odliší jen barevným provedením. Snadno tak propojíte písmena A, N, M, I, V, W. Jak ale takovou stuhu vytvořit?

Začneme tradičně spuštěním CorelDraw a po volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn (A4 na výšku/na šířku, režim barev RGB). Aktivujeme nástroj Obdélník, kterým vytvoříme vertikálně podlouhlý obdélník a 2x na něj klepneme nástrojem Výběr. Tím se zobrazí dvojšipky pro otáčení objektem a také dvojšipky pro jeho zkosení. Za horní či spodní dvojšipku ho tedy zkosíme, čímž jsme určili pozdější náklon písma.

Po převedení na křivky Ctrl+Q přepneme na nástroj Tvar, s jehož pomocí vytvoříme tvar, vyobrazený níže. Stačí k tomu práce s uzly a jejich Panelem vlastností. Uzly se přidávají dvojitým poklepáním na obrysovou linku nástrojem Tvar. U pravého spodního rohu bychom měli počítat s navázáním další části stuhy, proto by měl být přirozeně zaoblený. Výsledek nakopírujeme Ctrl+C a Ctrl+V a osově převrátíme pomocí odpovídajících ikon v Panelu vlastností. Navazující roh tak dostaneme u nového objektu doleva nahoru.

 

Zbývá vytvořit prostřední část stuhy, k čemuž využijeme existující dvojici objektů. Jejich kopie (Ctrl+C a Ctrl+V) umístíme přes sebe a oběma odstraníme část, která nemá roh vhodný k napojení dalšího objektu- tedy roh vyznačený výše. Odstranění zbytečné poloviny uděláme v obou případech rozdělením křivky- aktivujeme nástroj Tvar a zhruba v polovině vždy vytvoříme

Nahrávám...
Nahrávám...