dnes je 23.5.2024

Input:

CorelDRAW: Tachometr - 1. část

6.8.2008, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dnes si vyzkoušíme, jak udělat na pohled jednoduchou věc, během jejíž tvorby protrénujeme několik nástrojů a jejich funkcí.

Spustíme CorelDraw, prvním krokem bude vytvoření kruhu. Zapneme tedy nástroj Elipsa a s pomocí klávesy CTRL vytvoříme libovolně veliký kruh kdesi na stránce. V Panelu vlastností vlevo nahoře upravíme rozměry na 100 a 100 mm (orientačně).

 

Kruh 1x nakopírujeme, např. pomocí CTRL-C, CTRL-V. Na Panelu vlastností mu změníme rozměry na 80 a 80mm. Dále vytvoříme pomocí nástroje Ruční režim čáru, která bude buď horizontální nebo vertikální, použijeme tedy při její tvorbě klávesu CTRL. Čáru uděláme tak velikou, aby přesahovala přes větší kruh. Čáru i kruhy označíme nástrojem Výběr a stiskneme klávesu P.

 

Objekty se vystředí na stránku, my nyní označíme čáru, druhým klepnutím se rohová táhla pro změnu velikosti změní na šipky, určené k otáčení. Jednu z šipek uchopíme a otočíme čáru, při čemž držíme klávesu CTRL (otáčení po 15°) a navíc stiskneme pravé tlačítko myši (přidání duplikátu). Poté už stačí jen několikrát stisknout kombinaci CTRL+R (opakování posledního kroku), dokud nejsou čáry po celém obvodu kruhu.

 

Všechny čáry označíme (pomůžeme si klávesou SHIFT) a stiskneme CTRL+G nebo SeskupitPanelu vlastností, aby čáry fungovaly jako jeden objekt.

Nyní označíme čáry a vnější kruh, na Panelu vlastností zvolíme ikonku Průnik. Zůstanou nám čáry, oříznuté vnějším kruhem a vnitřní kruh. Na obrázku jsou již umazány zbylé věci.

Dále pokračujeme s čárami a vnitřním kruhem, vše označíme a na Panelu vlastností zvolíme ikonku Zadní strana bez přední strany.

 

 

Ke zbytkům čar, které nám zůstaly, doděláme kruh, kterému dáme rozměry 120x120mm. Nejsnadněji jej vytvoříme tažením přibližně ze středu čar, se stisknutou klávesou SHIFT a CTRL, v Panelu vlastností upravíme rozměr.

 

Připomeneme si psaní po objektu/jeho obryse. Zvolíme nástroj Text, najedeme na obrys

Nahrávám...
Nahrávám...