dnes je 15.7.2024

Input:

CorelDRAW: Tachometr - 2. část

1.9.2008, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dnes se vrátíme k rozpracované tvorbě tachometru, procvičíme si další nástroje a jejich funkce a tachometr dokončíme.

V minulém tutoriále jsme vytvořili čáry, značící rychlost, číselné označení čar a spodní část tachometru, tedy zarážky ručičky tachometru a rámeček měřiče KM.

Zvolíme nástroj Text, napíšeme libovolné 5ti místné číslo a umístíme do obdélníku. Velikost písma upravíme v Panelu vlastností na velikost, kterou mají číslice po obvodu. Nyní zvolíme nástroj Tvar a písmo pravým dvojitým táhlem roztáhneme přes obdélník.

Nástrojem Ruční režim uděláme čáru ze středu kruhu přibližně ke 155km, upravíme ji později. Vezmeme jeden z malých kroužků ve spodní části tachometru a přesuneme jej na střed velkého kruhu, při tažení klepneme na pravé tlačítko myši pro vytvoření duplikátu.

Všechny čáry, obdélník a dva spodní kroužky nyní označíme, poklepeme vpravo dole na spodní okénko, týkající se obrysu a tloušťku obrysu změníme na 0,7 mm a v Paletce barev zvolíme 50% černou (šedou) barvu, jak obrysu, tak výplně. Totéž provedeme s ručičkou tachometru a středovým kroužkem, jen zvolíme místo šedé oranžovou barvu.

 

Nyní vytvoříme kruh, ze středu, jehož poloměr bude stejný jako délka ručičky. V Panelu vlastností zvolíme Výseč. Nástrojem Tvar poté upravíme výseč, měla by začínat na ručičce tachometru a končit o 180° dále, tedy zhruba na 35km/h.

Panelu nástrojů dáme výseči Interaktivní výplň, v jejímž Panelu vlastností nastavíme Kónickou výplň. Střed výplně posuneme na střed kruhu, bílou barvu na spodní konec výseče (35km) a černou na horní konec výseče

Nahrávám...
Nahrávám...