dnes je 23.5.2024

Input:

CorelDRAW: Tapeta na pracovní plochu

28.5.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dnes se s CorelDraw pobavíme a ukážeme si, jak nakreslit Bárta ze seriálu Simpsnovi, který na nás bude vykukovat z okraje pracovní plochy Windows.

Prvními kroky bude příprava podkladu, respektive pracovního listu. Po spuštění CorelDraw otočíme připravený papír na šířku (ikonka v Panelu vlastností), stejně tak v Panelu vlastností přepneme měrné jednotky z milimetrů na pixely. Za políčkem s přednastaveným formátem A4 jsou textová pole pro zapsání námi zvolených rozměrů. Napíšeme nejspíše 1024x768, případně jiný (podle rozlišení našeho monitoru). Pokud budeme při pozdější manipulaci s objekty nebo uzly používat klávesové šipky, je vhodné si nastavit menší odsazení posunu (Panel vlastností, standardně 30px), napíšeme např. 2 pixely. Jistě budeme využívat vodicí linky, aktivujeme tedy přichycení k nim a v Panelu vlastností zvolíme poslední ikonkou Možnosti (CTRL+J).

Otevřelo se okno s možnostmi, kde v kartě Dokument- Vodicí linky- Předvolby zvolíme Okraje stránky a OK.

Tímto máme připraveny vodící linky po okrajích dokumentu (listu), které budeme využívat při tvrobě. Tento postup bychom si měli zapamatovat a procvičit, protože je velmi důležitým začátkem téměř u každé (přesné) práce v CorelDraw.

Když máme takto připraveno, naimportujeme si do dokumentu vzor, podle kterého budeme kreslit. Zvolíme Soubor- Importovat, nalezneme v PC obrázek a importujeme. Vzorový obrázek je připojen ke stažení na konci textu. Vzor umístíme a roztáhneme tak, aby vykukoval Bárt z pravého okraje a ruce měl téměř odshora až dolů.

První, nejsnazší, co budeme vytvářet jsou Bártovy oči. Vytvoříme si tedy dvě kružnice nástrojem Elipsa. V Paletce barev jim zvolíme bílou výplň a černý obrys a v Panelu vlastností upravíme tloušťku obrysu na 0,4mm (Výběr barev v paletce barev: levé tlačítko myši= výplň, pravé tlačítko= obrys. Dále vytvoříme další dva menší kroužky, které nebudou mít žádný obrys (v paletce barev horní proškrtnuté políčko Pravým tlačítkem myši) a černou výplň. Umístíme je tak, aby koukal Bárt na nás, na rozdíl od vzoru.

Nyní přejdeme k obrysu Bártovy hlavy. Zvolíme nástroj Ruční režim, nejprve KLEPNEME myší na okraj stránky, kde je konec spodní části krku a opět KLEPNEME na okraj, kde je konec horní části krku. V tomto bodě navážeme křivku, ale už neklepeme, ale táhneme myší se stisknutým levým tlačítkem. Čím přesnější budeme nyní, tím méně práce

Nahrávám...
Nahrávám...