dnes je 23.5.2024

Input:

CorelDRAW: Technický výkres

11.5.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dnes se zaměříme na nástroj, který využijeme při tvorbě technických výkresů a nejen jich, budeme se zabývat kótováním v CorelDraw.

Kóty můžeme v CorelDraw vytvářet dvěma způsoby. Prvním způsobem je využití přednastavených nástrojů pro kótování, které si v minulosti vydobyly vlastní místo na Panelu nástrojů. Druhou variantou je manuální vytváření kót, které je složitější, avšak nakonec nám může být užitečnější a příjemnější. Zásadní rozdíl je v měřítku- nástroje pro kótování pracují standardně v měřítku 1:1. V případě druhé volby- vlastnoruční výroby, jsme na měřítku nezávislí.

Jako první se zaměříme na tvorbu pomocí přednastavených nástrojů.

Otevřeme kontejner a postupně projdeme nabízené nástroje, jejich použití je zobrazeno níže. Nástroj Kótování segmentů dokáže vytvořit rovnoběžnou i vodorovnou či svislou kótu, liší se především způsobem aplikování- výběrovým rámečkem.

Po vybrání některého z ostatních nástrojů (tedy mimo Kótování segmentů) vždy stiskneme levé tlačítko myši v počátečním bodě kóty, uvolníme v koncovém a po tažení do prostoru, kde má být vyobrazený rozměr, na závěr klepneme (opět levým tlačítkem myši).

Co nás bude jistě velmi zajímat, je Panel vlastností kótovacích nástrojů. Obsahuje veškerá detailní nastavení kót a je vhodné ho nejprve důkladně projít a kóty si předem nastavit

Nahrávám...
Nahrávám...