dnes je 3.3.2024

Input:

CorelDRAW: Televize

26.9.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

21. listopad připadá světový den televize. Zkusíme si jednu v CorelDraw vytvořit.

Po spuštění CorelDRAW a volbě Nový dokument ponecháme původní nastavení beze změn. Prvním krokem bude vytvoření obdélníku stejnojmenným nástrojem. Na obdélník použijeme nástroj Interaktivní výplň (poslední ikona v Panelu nástrojů) a v Panelu vlastností změníme typ na Lineární. Koncový a počáteční bod rozmístíme a v Panelu vlastností změníme barvy.

Na tento obdélník vytvoříme obdélník druhý, doporučuji použít metodu, kdy při manipulaci s prvním obdélníkem klepneme na pravé tlačítko myši (vytvoří se duplikát).

Původní obdélník budeme zmenšovat se stisknutou klávesou Shift a při tom klepneme na pravé tlačítko myši nebo na + na klávesnici, poté jen posuneme obdélník výše (klávesovou šipkou nebo s přidrženou klávesou Ctrl, abychom měli vertikálně zarovnané středy). Obdélník obarvíme černou barvou z Paletky barev.

Stejným postupem vytvoříme i třetí obdélník, zachováme podobné přesahy, jako u předchozích obdélníků. V Panelu nástrojů vybereme nástroj Interaktivní výplň a v Panelu vlastností upravíme jeho typ na Radiální. Rozmístíme počáteční a koncový bod, upravíme barvy (pokud není možné upravit barvu z Panelu vlastností, stačí přetáhnout barvu z Paletky barev do počátečního nebo koncového čtverečku. V místě přechodu, kde je barva světle modrá, (blíže k bílé) 2x poklepeme na přechodovou linku a tím vytvoříme v přechodu třetí barvu. Tu na lince posuneme o něco blíže k tmavé části, abychom měli delší světlou část.

Tento modrobílý obdélník si 2x nakopírujeme, přes každý z nich umístíme elipsu, vytvořenou stejnojmenným nástrojem viz obrázek níže. Poté označíme objekty vždy v pořadí elipsa - obdélník a v

Nahrávám...
Nahrávám...