dnes je 15.7.2024

Input:

CorelDRAW: Tlačítka pro webovou navigaci

4.8.2011, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním článku si vytvoříme několik variant tlačítek, které by nám mohly posloužit např. jako podkladová grafika položek menu na internetových stránkách. Postup je využitelný i pro další zadání, např. jednoduchý banner.

Spustíme CorelDraw a po volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn. Pokud víme konkrétní rozměr ikony, nejspíše bychom v Panelu vlastností anebo ihned na začátku v dialogovém okně Vytvořit nový dokument změnili Jednotky na Pixely. Dále aktivujeme nástroj Obdélník a vytvoříme obdélník s poměrem stran podobným obrázku níže. Anebo zadáme v Panelu vlastností konkrétní rozměry. Také v Panelu vlastností vybereme jednu z úprav rohů obdélníku (Zaoblení, vykroužení, zkosení – je k dispozici až ve verzi X5) a rozměr této úpravy zadáme do textového pole ihned napravo. Zámkem zapneme/vypneme úpravu pro všechny rohy.

Jestliže jsme spokojeni se základním tvarem obdélníku, přejdeme k barevnému vyplnění. To provedeme aktivací nástroje Interaktivní výplň a v Panelu vlastností vybráním možnosti Lineární (v X5 Lomená čára). Tím táhneme přes objekt, do počátečního a koncového čtverce umístíme barvu, popřípadě přidáme barvu poklepáním na osu přechodu (mimo prostřední táhlo).

Na obrys obdélníku použijeme totožný typ výplně, nejprve však musíme Obrys převést na objekt (Ctrl+Shift+Q).

Vnitřní obdélník (ne převedený obrys) nakopírujeme, vyplníme bílou barevnou výplní a Převedeme na křivky (Ctrl+Q). Poté aktivujeme

Nahrávám...
Nahrávám...