dnes je 21.4.2024

Input:

CorelDRAW: Tlačítko „Klikni“ - 1. část

23.7.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním tutoriálu si ukážeme, jak ještě více zúročit zajímavé efekty. Propojíme tvorbu práce v CorelDraw s GifAnimatorem a vytvoříme si blikající ikonku.

Spustíme Corel Draw, původní nastavení programu necháme beze změn a Nástrojem obdélník vytvoříme obdélník. V Panelu vlastností nastavíme rozměr 120x60mm. Dále, taktéž v Panelu vlastností nastavíme zaoblení rohů na číslo 30.

Dalším krokem je odstranění obrysu (proškrtnuté políčko v paletce barev pravýmtlačítkem myši) a přidání lineární výplně. Tu vybereme v Panelu vlastností po vybrání Nástroje Interaktivní výplň. Poté jen táhneme nástrojem přes obdélník a vybereme počáteční a koncovou barvu.

Tento zaoblený obdélník Nakopírujeme (např. CTRL+C a CTRL+V) a zvolíme Změnit- Převést na křivky (CTRL+Q). Díky tomu budeme moci uchopit uzly nástrojem Tvar a posunout spodní část výše, cca do poloviny (posun provedeme buď s pomocí klávesy CTRL nebo klávesovými šipkami). Nejspíše bude potřeba některé uzly vymazat, nejsnadněji tak učiníme dvojitým poklepáním na uzel. Když jsme dokončili tento krok, vybarvíme obdélník bílou a v kontejneru interaktivních nástrojů zvolíme nástroj Interaktivní průhlednost, kterým táhneme přes objekt.

Dále vybereme větší, červeně zbarvený, obdélník a nástroj Interaktivní kontura. Táhneme jím libovolně přes objekt a v Panelu vlastností nastavíme konturu vně, počet kroků 1 a odsazení 4mm, barvy nastavíme na červenou a černou.

Nástrojem text napíšeme libovolné slovo, vhodné k umístění do obdélníku, v ukázce slovo „KLIKNI". Rozměr upravíme buď jedním z rohových táhel nebo v panelu vlastností. V Paletce barev zvolíme bílou barvu a dvojitým poklepáním na malý obdélníček v pravém spodním rohu otevřeme Okno s vlastnostmi obrysu. Zde nastavíme

Nahrávám...
Nahrávám...