dnes je 29.5.2024

Input:

CorelDRAW: Tlačítko „Klikni“ - 2. část

20.8.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V dnešním tutoriálu navážeme na předchozí článek, kde jsme si začali připravovat obrázky ve formátu gif. Ty dnes dokončíme a v GifAnimatoru z nich vytvoříme blikající ikonku.

Otevřeme si uloženou práci z minulého článku. Skončili jsme přiděláním čtyř čar k nakreslenému kurzoru (šipce). Nyní upravíme barvy velkému zaoblenému obdélníku. Označíme ho a vybereme Nástroj interaktivní výplň. V Panelu vlastností změníme červenou barvu na tmavší. V nabídce budou jen základní barvy, proto klikneme do spod na tlačítko „Další" a potom budeme moci nastavit požadovaný odstín. Chceme-li, můžeme čtyřem čarám u kurzoru dát Interaktivní stín. Nejlepším způsobem je vybrat jednu z čar, zvolit Efekty - kopírovat/klonovat efekt a poté klepnout tlustou šipkou, která se nám zobrazí, na stín u jiného objektu. Takto postupujeme u všech čtyř čar.

Tento výsledek budeme brát jako druhý výsledek do animace. Zvolíme tedy Soubor- Exportovat, zvolíme typ/formát Gif, poté rozměr 200x...pixelů, 300dpi (nastavení totožné, jako v první části článku). CorelDraw bude mít nastavení z minula automaticky uložené. Tímto máme druhý obrázek a nyní ještě doděláme dva. Stejnými postupy, jaké jsme doposud používali, budeme pouze měnit barvy. Nejprve uděláme změnu z červené např. na zelenou (ale na tmavší), dokud máme čáry u kurzoru. Tmavě zelenou variantu s klikajícím kurzorem budeme exportovat, poté jen změníme barvu na jasnou zelenou, odstraníme křížek u kurzoru a exportujeme závěrečný čtvrtý gif.

Také vnější barevný okraj můžeme barevně změnit. Tím, že jsme ho v předchozí části oddělili od obdélníku, provádíme změnu velmi snadno. Vybereme obrys a zvolíme nástroj Interaktivní výplň, stejně, jako když obarvujeme obdélník samotný.

Tuto fázi opět exportujeme ve formátu gif. Vybereme obdélník, tmavě zelenou změníme na jasnou zelenou a u kurzoru umažeme čtyři čáry (vybereme, klávesa delete). Exportujeme.

Postup úpravy barev je,

Nahrávám...
Nahrávám...