dnes je 29.5.2024

Input:

CorelDRAW: Tlačítko na webové stránky

3.3.2011, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dnešní tutoriál bude úzce spjat s využitím grafického programu (Corel Draw) při tvorbě internetových stránek. Tlačítko menu je jednou ze základních součástí stránek.

Internetové tlačítko může být statické, jednobarevné, s textem reagujícím na najetí myši, s jednobarevným pozadím, které se mění po najetí myši anebo libovolné, s libovolným textem, měnící se opět za libovolné. Záleží pouze na nás a na tom, co v Corelu vytvoříme. Nejhezčích tlačítek menu dosáhneme za pomoci grafického programu, bude to jednoduchý malý obrázek s vepsaným textem.

Po spuštění CorelDraw a volbě Nový dokument ponecháme standardní nastavení beze změn, pouze změníme v Panelu vlastností Jednotky na Pixely. Nástrojem Obdélník vytvoříme obdélník o rozměrech 100x30pixelů. Doplníme ho textem, např. Corel.

Obdélníku přiřadíme Interaktivní Lineární výplň, směřující z levého horního rohu (např. zelená) úhlopříčně doprava dolů (např. bílá). Tu nastavíme v Panelu nástrojů (Interaktivní výplň) a Panelu vlastností (typ Lineární). Dále odstraníme obrys klepnutím pravého tlačítka myši na proškrtnuté políčko navrchu Palety barev.

Jednou variantou je použít obrázek pouze jako podklad běžného textu, který podporují prohlížeče (tedy Arial, Verdana, Times New Roman a další základní písma, které jsou obsahem každého PC). My ale použijeme nestandardní písmo, které budeme exportovat spolu s tlačítkem. Použijeme tedy jakékoliv písmo, které nalezneme v nabídce Corel Draw, případně rozšíříme nabídku písmy např. ze stránek www.dafont.com anebo www.ceskefonty.cz.

Nejvyvedenější variantu doplníme bílým obdélníkem, který bude stejně široký jako podklad, ale jen do poloviny vysoký. Umístíme ho do horní poloviny.

Bílý obdélník převedeme na křivky (Ctrl+Q), označíme spodní dva uzly Nástrojem Tvar a v Panelu vlastností zvolíme Převést čáru na křivku. Poté za táhla uzlů vytvoříme na spodní lince vlnovku.

Na tento upravený obdélník aplikujeme Nástroj Interaktivní průhlednost.

Tím

Nahrávám...
Nahrávám...