dnes je 23.5.2024

Input:

CorelDRAW: Tuba

9.6.2011, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V návodu si vymodelujeme vektorový objekt z každodenního života – tubu na zubní pastu. Kromě běžných výplní použijeme Interaktivní síťovou výplň, kterou jsme doposud v návodech nepoužívali.

Spustíme CorelDraw a po volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn. Za pomoci nástroje Obdélník si vytvoříme základní tvar tuby. Obdélník převedeme na křivky (Ctrl+Q) a upravíme nástrojem Tvar.

Základní tvar doplníme linkami, které vytvoříme např. nástrojem Ruční režim. Klepnutím v počátku a na konci vytvoříme linku. Pokud z ní chceme udělat křivku, po aktivaci nástroje Tvar na ni klepneme pravým tlačítkem myši a v nabídce zvolíme volbu Na křivku.

Těmito křivkami a linkami jsme základní tvar rozdělili na úseky, které nyní vyplníme pomocí nástroje Inteligentní výplň. Vzniknou tak 4 uzavřené objekty, nepočítáme-li podklad.

Zbytečné linky a obrysy můžeme odstranit.

Na největší část tuby aplikujeme Interaktivní Síťovou výplň- poslední ikona v Panelu nástrojů. Počet vertikálních linek změníme cca na 10, horizontální nastavíme na nulu a linky přidáme ručně, tedy poklepáním na vertikální linku v místě, kde ji má nová horizontální přetnout (stejně, jako když přidáváme na linku uzly). Barevně můžeme vyplňovat jednotlivé uzly, anebo např. klepnout do prostoru mezi 4 uzly, čímž budou všechny aktivovány, poté jen klepneme myší na libovolnou barvu.

Na dvě zbývající části kromě víčka použijeme nástroj

Nahrávám...
Nahrávám...